CAREER SUCKS / KARİYER UĞRUNA SIRADANLAŞMAKYeni mezun olmuş veya kariyerine başka bir yerde devam etmek isteyen herkesin ortak noktası ‘İŞ ARAYIŞI’. Ne yazık ki ülkemizde kariyer planlarken kendimiz olmaktan ziyade bizden olmamızı istedikleri kişi olmaya çalışıyoruz. Hangi eğitimi almış olursanız olun diplomanızı mutlaka satış/pazarlama sertifikalarıyla desteklemelisiniz, üniversiteden 5 yıllık iş tecrübesiyle mezun olmalısınız zira tecrübesizseniz işe alınmazsınız, kariyer planlarınız doğrultusunda iş değişikliğimi düşünüyorsunuz? 10-15 yıl iş tecrübesi ve 29 yaşını geçmemiş olmanız gerekiyor muhtemelen iki yılda bir yaş yaşlanmalısınız. Bunun gibi birçok şartı yerine getirebiliyorsanız tebrikler arzu ettiğiniz pozisyon mülakatına çağrılabilirsiniz.

Artık kendinizi mülakatta sorulacak olan ‘Sizi neden işe alalım’ ‘Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz’ gibi sorulara hazırlamalısınız. Kesinlikle önceden çalışılmış cevaplar vermeyin, kendiniz olun ama asla bu pozisyonu ben hak ediyorum demeyin. Yani hem kendiniz olun hem insan kaynakları ve işverenlerin istemeyeceği cevaplar vermeyin artık nekadar mümkünse!Unutmayın iş aramak tam zamanlı bir iştir hatta işe başladıktan sonra daha az çalışacağınız söyleyebilirim, önemli olan etkin ve yetkin olmak değil onlarca nereden alındığı belirsiz sertifikalarınız, yabancı lisanınız, şık bir takımınız birazda kendinize güveniniz olsun gerisi tam zamanlı özgeçmiş göndermenize kalmış bir durum. İşe başvuru standartlarına kolayca vakıf olduğumuz için iş aramaya biraz mesai harcamak yorucu olmasa gerek.


Yukarıdaki eleştirel dili bırakıp asıl konumuza gelirsek, ülkemizde işverenler kendi kurumsallaşmalarını tamamlamadıkları halde konu işe alım olduğunda kurumsal bir firma gibi davranmaktalar. İşe alım yapan yöneticiler kendilerinde olmayan tüm nitelikleri en düşük pozisyon için başvuranlarda dahi arıyorlar. İş ilanlarını incelediğiniz zaman 10-15 yıl tecrübe aradıkları yönetici adaylarından ne mesleki İngilizce nede gelişmiş ofis programları bilgisi isterler ama bu yöneticiye asistan aradıkları iş ilanlarında sizden istedikleri nitelikler sayfalarca uzar gider. Firmanın yıllardır yakalayamadığı standartları yeni pozisyona alınacak kişiyle sağlayabileceklerini düşünürler. Bir örnek vermek gerekirse ben Hukuk fakultesi mezunu olmakla birlikte 5-6 yılı Avrupa ülkelerinde olmak üzere 13 yıllık sürüş tecrübesine sahibim orta seviye İngilizcem var ama basit bir sürücü/şöför ilanındaki nitelikleri dahi sağlayamıyorum. Gerçekten kurumsallaşmış firmaları ayrı tutarsak geri kalan işverenler işe aldıkları bir kişiye birçok işi yaptırabilmeyi tercih ediyor. Mesela makam şoförü alınacak bir yönetici için açılan ilanda ilana başvuranın makam şoförlüğü, yönetici asistanlığı hatta idari işler elamanı görevlerini yüklenmesini bekliyorlar. Sizce lisans mezunu idari işlerden anlayan İngilizcesi olan birisi bu şoför ilanına başvurur mu? Eğer başvuruyorsa emin olun saydığımız niteliklere sahip değildir. Kısaca özetlemek gerekirse işverenler hangi pozisyona hangi niteliklerde alım yapacağını kestirmeli ve bu pozisyona şişirme özgeçmişi olan kişileri değil, işi kendi işi gibi benimseyecek azami performans sergileyecek kişileri almalı. Şunu unutmamalıyız her iş öğrenilebilir, tecrübeli olunması bir ayrıcalık değildir, işi uzun vadede kimin iyi yapacağına odaklanılmalı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar