Özel eğitim kurumu çalışanlarının kıdem ve ihbar tazminatları ellerinden alındı.
2018 Yılı yaz dönemi seçim ve seçim sonrası ekonomideki çalkantılarla geçerken ağustos ayında resmi gazetede yayımlanan bir karar özel eğitim kurumlarında çalışan on binlerce eğitim emekçisine darbe indirdi.

Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu, özel eğitim kurumlarında çalışan eğitimcilerin kıdem ve ihbar tazminatı hakkını belirli süreli sözleşmeye tabi işçi olduklarına kanaat getirerek ellerinden aldı. Yeni düzenlemeyle özel okullarda, özel kreşlerde çalışan yüz binlerce öğretmen için yargı yolu kapanmış durumda.

  • Belirli süreli iş sözleşmesi esasına gore çalışanlar;
  • İş güvencesi hükümlerinden faydalanamazlar.
  • İhbar tazminatı talep edemezler.
  • Sözleşme kendiliğinden sona ererse kıdem tazminatı alamazlar.
  • Görevlerine iade edilemezler.Yargıtay kararından sonra aile fertlerimden birinin de çalıştığı özel eğitim kurumu 15 yıl beraber çalıştığı öğretmenlerle süresi dolduğunda sözleşmelerini yenilemedi ve kendiliğinden sona erme durumuna istinaden çalışanların hiçbiri kıdem tazminatı hakkını elde edemeyip 15 yıllık hakları gasp edildi.
Bu durumda yargı yolu kapalı olan özel eğitim çalışanları yeni bir düzenleme olmazsa kıdem tazminatlarını alma şanslarını kaybedecekler.
Resmi gazetede yayımlanan bu kararı fırsata çeviren özel eğitim kurumu sahiplerinin çalışanlarla yeni sözleşme yapmadan önce istifa etmelerini şart koşmaları da eğitimcilerin karşılaştığı ayrı bir zorluk.

200.000 özel eğitim çalışanının şuan tek beklentisi yeni bir düzenleme ile mağduriyetlerinin giderilmesi ve yeniden kıdem ve ihbar tazminatlarına kavuşmaları.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar