Mülakatta adayın yetenekleri tamam, ya karakteri?Her gün onlarca iş ilanına bakıyor, mülakattan mülakata koşturuyorsunuz. Mülakat hakkında konuşulacak pek bir şey yok zira internet denilen cennet (çöplük) bu konuda milyonlarca içeriğe sahip. Neden biz? Kendinizi 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz? gibi soruları duyunca kusmak istediğinizi biliyorum. Bu tip onlarca geleneksel soruyla işveren adayların pozisyona ne kadar yatkın ve elverişli olduğunu test etmek istiyor.

Ben başka bir konudan bahsetmek istiyorum mülakatlarda olması gerekip de olmayan bir şeyden.
''Karakter''. Neden işverenler tüm yeteneklerinizi test etmek isterken karakterinizi de test etmek istemezler? Yeterli tecrübe ve yeteneklere sahip olmak ahlaksız oluşumuzu tolere eder mi?
Ahlaksız, kötü niyetli, kıskanç birisi ama çok güzel satış yapıyor mu demeliyiz? Tabii ki de önce adayın karakter analizini yapıp adayın kurumumuzu en iyi şekilde temsil edeceğinden emin olup sonra adayın pozisyon için en istekli ve öğrenmeye açık olanını seçmeliyiz. Bakın en yetenekli ve en tecrübeliyi seçmeliyiz demiyorum en istekli ve öğrenmeye açık olan diyorum çünkü standart zeka ve gelişimde olan her birey her şeyi öğrenebilir, insan öğrenebilen bir varlıktır sizin bahsettiğiniz pozisyondaki görev ve sorumlulukları da elbette öğrenecektir. Burada temel soru şu: hangi aday bu görev ve sorumlulukları öğrenmek istiyor, hangisi öğrenmeye daha açık.


Evet arkadaşlar kısaca özetlemek gerekirse ben standart bir insanın istedikten sonra her şeyi öğrenebileceğini ve bu bağlamda bir işe birini seçmek gerektiği zaman ilk aranacak kriterlerin karakter ve öğrenme isteği olduğunu düşünürüm. Unutmayın işinin ehli de olsa ahlaksız bir bankacı o bankayı mutlaka soyar.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar