Eurobond Nedir?

eurobond nedir


Yatırım insan hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. İlerleyen zamanla beraber geleceğe güvenle bakmak ve maddi güç gerektiren bazı hedefleri gerçekleştirmek adına birçok kişi yatırım yapmaktadır. Bu yatırımlar arasında Eurobond da yer almaktadır. Alternatif yatırım araçları arasında yer alan ve ilgi gören Eurobond, ülkelerin ihraç ettiği borçlanma senetleri arasında yer almaktadır.
Devletler dış borçlanma adına kendi ülkeleri dışından paraya ihtiyaç duyarlar. İşte bu ihtiyaç duyulan kaynak Eurobond aracılığı ile sağlanmaktadır. Yani Eurobond yatırımı yapan bir birey yabancı para birimleri üzerinden satışa sunulan bir yatırım aracını tercih etmiş olur. Özellikle yüklü miktarda yatırım yapan kişiler Eurobond’u avantajları nedeniyle tercih etmektedir.

Eurobond Neden Tercih Ediliyor?

Uzun vadeli yatırımı tercih edenler genel olarak Eurobond yatırımına yönelmektedir. Ayrıca vergi avantajına sahip olması ve düşük riskli olması da yine bu yatırım aracını popüler kılmaktadır. Belli bir vadeye sahip olan Eurobond, vade zamanı gelmeden de satılabilmekte ve nakde çevrilebilmektedir. Üstelik herhangi bir gelir kaybı olmadan Eurobond’un bozdurulduğu güne kadar hak edilen gelir de yatırımcıya verilir. Bu yönüyle yatırımcılara güven sağlayan araç uzun vadeli tercih edildiğinde daha fazla getiri sağlamaktadır.
Getirisi yüksek olduğundan dolayı Eurobond sıkça tercih edilen bir yatırım aracıdır. Dövize endeksli olması ve riskinin oldukça düşük olması özellikle yüklü miktarda yatırım yapan kişilerin Eurobond’a yönelmelerine neden olmuştur.

Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır?

Eurobond yatırımı nasıl yapılır şeklinde sorulan sorulara bankalar aracılığı ile cevabını vermek mümkünüdür. Bankaların internet şubelerinden veya fiziki şubelerden Eurobond yatırımı yapabilmek mümkündür.
Alt limit oldukça yüksek olduğundan dolayı küçük yatırımcılar bu yatırım aracını pek fazla tercih etmemektedir. 10.000 doların altında yatırım yapabilmek mümkün olsa da dolar kurunun yüksek olması sadece yüklü miktarda yatırım yapmak isteyen yatırımcıların Eurobond’a yönelmesine neden olmuştur.
Eurobond fiyatları ülkemizdeki siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Olumlu ve olumsuz gelişmeler Eurobond fiyatlarına doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle yatırım yaparken siyasi ve ekonomik gelişmelerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Eurobond yatırım vadesi genel olarak 5-30 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Ancak 5 yıldan önce Eurobond vadesini bozdurmak isterseniz o zamana kadarki getirileri alabilmektesiniz. Kupon olarak satılmakta olan Eurobond, sabit faiz oranına sahiptir. Yatırımcısına düzenli nakit akışı sağlaması da bu yatırım aracına yönlendiren etkenler arasında yer almaktadır.
Vergi avantajına sahip olan yatırım aracı alternatif vade seçenekleriyle de yatırımcılarına sunulmaktadır. Eğer uzun vadeli ve sabit faiz oranlı bir yatırım arıyorsanız, yüklü miktarda yatırım yapmayı düşünüyorsanız Eurobond’u incelemenizde fayda var.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar