Nitelikli Kitap ve Nitelikli Okuyucu

nitelikli kitap nitelikli okuyucuBilgi çağına denk gelmek olarak en büyük şanssızlığımız, aynı zamanda yaşanan teknoloji çağının da büyük ve kirli getirisiyle baş etmeye çalışmak oldu. Bilgiye ulaşmak kolay, yalan ve yanlış bilgiye ulaşmaksa işten bile değil hale geldi. Yalnızca cilt cilt Brittanica Ansiklopedileri’nde bulmanın mümkün olduğu bilgiler avcumuzun içinde tek bir tıka bakar hale geldiğinden beri ne bilgiye olan merakımız kaldı ne de emeğe olan saygımız. Çılgın bir tüketim merakı etrafımızı sardığından beri yaşamdan zevk alamaz, tükettikçe tüketmek ister hale geldik. Bitirelim istedik, sömürelim ve işe yarayan ne varsa gözardı edelim.
Bu yüzyılda da en büyük kurtarıcımız hala ve hala kitaplar kanımca. Kapağını yeni açtığınız bir kitabın kokusu, sahaftan alınan yazıtın anlamlı yıpranıklığı ve belki satır aralarına serpiştirilmiş ufak tefek notlar; altı çizili cümleler ve aynı zamanda Yekta Kopan’ın deyimiyle ‘iyi bir kitap okuduğunuzda içinizden gelen yazarına çay demleme isteği’ Kaç yüzyıl geçerse geçsin gerçek bir okuyucunun zaman, mekân, dönem şartlarına çığır açtırabilecek kaliteli kitabı bulma, onu okuma ve hayatına geçirme isteği geçmeyecektir. Buram buram piyasa kaygısıyla yazılmış basit kurgular onu ele geçiremeyecektir. Edebi değeri olmayan, sorgulamaya itmeyen, kitabın kapağını kapattığında sudan çıkmış balığa döndürmeyen eserlerin ona bir şey katmayacağının bilincindedir. Okur, anlar ve içselleştirir.

Kafka gibi Zweig gibi Camus ve hatta Steinbeck gibi, yazdıklarından çok sonra şu an bugün bile okunan, ışık olan yazarların edebiyata olan haklı egemenliklerini benimseyebilmek iyi bir okuyucu olma yolunda atılan belki de ilk ve önemli adımdır. Edebiyat dünyası ne yazık ki bu kadar kirlenmiş, gelir kaygısı yüzünden niteliksiz eserler ortaya çıkmış ve hala çıkıyor olsa da kaliteli eserler okumaya devam edin. İnsanlığa iz bırakmaya çalışan, kendi iç dünyasını satırlara dökerken yol haritanızda emeği bulunan genç yazarlara şans verin. Bir şeyler aldığınız her yazara teşekkür etmek için; düşünün, sorgulayın. Çorbaya tuz atmaya çalışın. Kendinizi keşfedin. Bir ideolojiyi neden desteklediğinizi araştırırken neden desteklemediğinizi bulmaya da koyulun. Kitaplar aynanız olsun, kendinizi bulun.

Başka yaşamlara dokunmak için önce kendi yaşamınıza dokunun.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar