Yapay zeka nedir? İnsanlığın sonunu mu getirecek?

Yapay zeka nedir?
İnsanlar sahip olduğu 5 duyu organı sayesinde etrafında olup bitenleri anlayabiliyor. Örneğin; arabaları, renkleri, sesleri, yemekleri hatta tepemizden uçan kuşa kadar detaylı inceleme yeteneğimiz bulunuyor. Teknolojinin son adımında beynimiz ve gözümüzün bu eşsiz özelliğini yapay zekalar da gerçekleştirebilecek düzeye ulaştı. Yapay Zekalara makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesine ve insanların düşünme yeteneklerini taklit edebiliyor diyebiliriz. 0-1 Algoritması sayesinde sizin gibi düşünüyor ve çözüm üretme yeteneğine sahip oluyor. Algoritma, bir sorunun üstesinden gelmek veya planlanan bir çizilmiş yol, işlem basamaklarına denir. Yani bir probleme çözüm üretmek anlamıylada sınıflandırılabilir. Yapay zekanın köklü tarihi ilk olarak 1900’lü yıllara uzanmaktadır. Ünlü matematikçi AlanTureng’in “Makineler düşünebilirmi?” yapay zeka serüvenini başlattı. Aradan geçen 60-75 yıl sonra Neurel Network denilen beyni taklit edebilme yeteneğine sahip teknoloji beyin sinirlerini baz alarak Yapay Zeka Sinir Ağı geliştirildi.
Yapay sinir ağları, insan beyninin bilgi işleme tekniğinden esinlenerek geliştirilmiş bir bilgi işlem  teknolojisidir.(Vikipedi) 
İlk yapay zeka deneyimi
Mc Culloch (1943), tarafından geliştirilen yapay zekalar tamamen yapay sinir ağı destekli, çeşitli fonksiyonlar atayabilme özelliği olan tek kollu robotlar olarak geliştirildi. Günümüzde Mc Culloch firması bir çok teknolojik adım atarak piyasadaki yerini korumakta olan bir firmadır. McCarthy, yapay zekanın tanrısı olarak niteliklendirilebilir Yapay zeka insanlığın sonunumu getirecek?
2018’deki yapay zekaları toparlarsak,  1940’lı yıllardan bu yana yapay zeka da ciddi değişimler söz konusu olmaktadır. Ancak her ne kadar bunun gibi teorileri ciddiye alsakta, böyle bir durum oluşması çok zor olarak nitelendirilmektedir. Yapay Zekalar insanlar tarafından verilen fonksiyonlar açısında çalışabilmektedir.  Bir devlet güç olarak kullanmadığı sürece yapay zekalar insanlara zarar verecek durumda değildir. Çünkü bu robotların kullanım alanı şu anda sadece ToyotaMercedes, gibi firmalardır. Firmalarda kullanılan robotlarda aslında birer yapay zekadır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar