Evrimde Hayvan Ve İnsan Genleri Benzerliği


evrimde hayvan ve insan genleriEvrim, canlıların kalıtsal olarak değişmesi ve yeni türlerin ortaya çıkması durumudur. Evrim, dışarıdan gelebilecek etkiler ile oluşabileceği gibi, milyonlarca yılda çevrenin etkisi ile de oluşabilecek bir süreçtir. Evrim, 1 yıl veya 100 yıllık bir süreçte ortaya çıkan bir sonuçtan ziyade milyon yıllardan bahsedilen oldukça uzun bir süreçtir. Kabul edeninin çok olduğu gibi ret edenin de çok olduğu bir teori olan evrim, insan ve maymunların ortak bir atadan geldiğini ortaya süren, şempanzeler ile kuzen olduğumuzu söyleyen, insan ve hayvan ortak genlerinden bahseden bir teoridir.1. Hayvanlar Ve insan Genleri Benzerliği Üzerine


 İnsan ile şempanzelerin ortak bir atadan geldiğini, gen benzerliği üzerinden ortaya süren bu teori şu anda ilk insan üzerine yazılmış en iyi teori olma özelliğini göstermektedir. Benzer genler insan ile şempanze arasında %96,4 olarak belirlenmiştir. Şempanzelerle kuzen olduğumuzu söyleyen teori, birçok hayvanla benzer genetik yapıyı kanıtlamıştır. Orangutanlarla %96,9 oranında benzerliğimiz ve hatta bir meyve olan muz ile %50 oranında ki genetik benzerlik insan aklını kurcalayan bir konu olmuştur.

 Dünyanın ilk zamanlarında, yıldırımlar ve dünyaya düşen gök taşları ile taşınan aminoasitlerin ilk proteinleri oluşturduğu ve bu proteinlerin ilk bakteriyi oluşturduğu teorisi olan evrim, insanoğlunun bir zamanlar  maymunlar gibi yaşam sürdüğünü söylemektedir.  2. Evrim Teorisi Ne Kadar Doğrudur  


 Maymunlardan geldiğimiz söylenmesine rağmen, bunu kabul etmeyen evrimcilerin bakış açısı maymundan değil ama maymunla ortak bir atadan geldiğimiz yönündedir. Yapılan gen araştırmaları insan ile diğer türler arasında ki yakın benzerlik tüyler ürpertici olmaya devam ediyor. Bir kertenkele ile olan %65 benzerlik bir at ile olan %67 benzerlik insan aklında tek bir soru oluşturuyor. İnsan nasıl meydana geldi?

 İnsan ilk yaratıldığından beridir ilk soru bu olmuştur. Biz neden varız. 1900 lü yılların en bilinen teorisi olan evrim kanıtlanma yolunda emin adımlarla ilerlerken, ara geçiş formaları denilen formların eksikliği hala hissediliyor. Dinozorların yaşayan en yakın akrabası tavuk olduğu düşünülürse evrimcilerin ara geçiş formlarında ne kadar başarılı olabileceği açıktır. Evrim, uzun yıllar daha teori olmaya ve insanın hayvan ile benzerliğini ortaya koymaya devam edeceğe benziyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar