Bakış Açısını Değiştiren Kitaplar

bakis acisini degistiren kitaplar
Yaşadığınız hayattan sıkıldınız mı? Belki de bir şeyleri değiştirmek için bir türlü harekete geçemeyen kendinizden bıktınız. Yeni adımlar atmak için desteğe; yeni bakış açıları kazanmaya ihtiyacınız var. İşte alttaki bakış açısı değiştiren kitap listesi tam size göre:

1) Ferrari'sini Satan Bilge/ Robin Sharma

Bir kitap okuyayım bende yeni bir bakış açısı geliştirsin. Yetmez, hayatımı değiştirsin, diyorsanız Ferrari'sini Satan Bilge adlı kitap için okuma listenize girmesi gereken kişisel gelişim kitapları arasında en popüler ve bir o kadar da faydalı olanı diyebiliriz. Peki ne anlatır bu kitap? Bunu okuduğumda ne tür bakış açıları kazanabilirim, hayatımda neler değişir?

Kariyerinde müthiş başarısına rağmen içinde koca bir boşlukla yaşayan Julian Mantle adlı bir avukatın sansasyonel hikayesini anlatıyor kitap. Hayatta asıl önemli olanların neler olduğu, iç huzura nasıl erişebilineceği, hayatın büyük sorunlarını aşmakta nasıl motivasyon sağlanabileceği gibi konuları irdeliyor. Robin Sharma tarafından kaleme alınmış olan kitap, dünyaca ünlü iyi yazarların da övgüsüne nail olmuş. On sene önce yayımlandığında milyonlara yeni bakış açıları sunmakla kalmayıp okurların hayatında değişim sağladı. Ünlü yazar Joe Tye'in kitap hakkında yorumu da kitabın akıcılık yönü hakkında fikir vermek için yeterli: "Elinizden bırakamayacaksınız."2) Savaşçı/ Doğan Cüceloğlu

Eğitim, aile ve kişisel gelişim alanlarında başarılı eserler ortaya koyan Doğan Cüceloğlu, Savaşçı adlı kitabında okurları hayatı sorgulamaya davet edip onlara yeni bakış açıları kazandırıyor.

Kitapta öğretmenlik mesleğine idealizmin zirvesinde başlamış Arif Bey'in zamanla ve çevrenin etkisiyle heyecanını kaybetmesinin ardından savaşçı yönünü ortaya çıkarmasıyla hayatındaki devrimi ele alıyor. Okur, Arif Bey'in kimliğinde kendini buluyor; bakış açısı zenginleşiyor.

 Ülkenin seçkin yayınevlerinden biri olan Remzi Kitabevi'nden çıkmış olan Savaşçı, kişisel gelişim alanında tavsiye edilen başlıca kitaplar arasında yer alıyor.
3) Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır/ Ahmet Şerif İzgören

Bir kitap olsun hem kişisel gelişim anlamında yeni bakış açıları kazanayım hem de sıkılmadan hatta kahkahalarla okuyayım diyenler için Ahmet Şerif İzgören tarafından yazılmış bu kitap: Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır.

Yazarın hayat, başarı ve insanlarla iletişim üzerine yazmış olduğu bu kitabı okumak için ortalama 3-4 saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır ancak bu kısacık 3-4 saat hayatınızın bundan sonraki 30-40 yılı üzerinde olumlu etkiler sağlayacağa benziyor.4) Sadece Aptallar 8 Saat Uyur/ Erdal Demirkıran

Üzerinizden atamadığınız bir atalet var ve artık zamana karşı yeni bir bakış açısı elde ederek hayatınıza çeki düzen vermek mi istiyorsunuz? Aradığınız kitap işte bu. Erdal Demirkıran'ın kaleme aldığı Sadece Aptallar 8 Saat Uyur adlı kişisel gelişim kitabı okurlara zaman, hayat, planlama ve program hakkında yeni bakış açıları sunup onları harekete geçmeye davet ediyor. Okur geridönüşlerine bakılırsa da gayet de işe yarıyor. Yazar, bu kitabında 4-6 saat uykunun da insan vücudu için verimli olacağını ve hayatının ne denli olumlu etkileneceğini ustalıkla ele alıyor.
5) Ye O Kurbağayı!/ Brian Tracy

Yerinizde saymaktan sıkıldınız mı? Hayatınızda değişiklik yapmak; başarı merdivenlerini hızla tırmanmak mı istiyorsunuz? Zaman yönetimi hakkında size doğru bir bakış açısı sağlayıp hayatınızda yeni atılımlar yapmanızı sağlayacak bu kitabı okuyun.

Başarı ve motivasyon adamı denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Brian Tracy, Ye O Kurbağayı adlı kitabında kişiye kendi kendini motive etmenin, gizli yeteneklerini keşfetmesinin, zamanını doğru yönetmesinin anahtarlarını sunuyor. Okur görüşlerine göre kitaptaki bilgiler hem iş hayatında hem de günlük hayatta zorlanmadan uygulanacak nitelikte. Bu açıdan kitap vaad ettiklerinin hakkını veriyora benziyor.

6) Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla/ Marie Kondo

"Mutlu olmak için mal biriktirmek gerekir. Alışveriş; çok eşya, bol kıyafet insana huzur verir." Böyle zannediyorsanız izin verin Marie Kondo size bambaşka bir bakış açısı sunsun. Belki de zannettiğiniz gibi çoklukta değildir huzur ve mutluluk.

Evinizde, iş yerinizde ve genel olarak hayatınızda yapacağınız adamakıllı seçme, eleme ve düzenleme işlemleriyle fazlalıklardan kurtulmanın; böylece gerçekten huzuru ve mutluluğu yakalayıp hayatı daha enerjik yaşamanın yollarını anlatan Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla kitabındaki öneriler binlerce okur tarafından denenmiş ve olumlu neticeler alınmış. Onlardan biri de neden siz olmayasınız?7) Küçük Şeyler 1/ Deniz Kabukları/ Üstün Dökmen

Televizyonda yayınlandığı sıralarda milyonlarca insanın hayatına tatlı dokunuşlarda bulunan Küçük Şeyler adlı programı yapan Prof. Dr. Üstün, programında ve seminerinde paylaşamadıklarını aktarmak ve insanlık günlük hayatlarına ve insan ilişkilerine olumlu katkıda bulunmak adına bu kitabı kaleme almış.

Eşlerle ve çocuklarla olan ilişkilere, sokakta ve işteki insanlarla iletişim biçimlerine karşı hayat kurtaran bakış açıları geliştirmek için bir adım olarak bu kitabı okuduğunuzda sizin için "Küçük Şeyler"in aslında ne kadar önemli "büyük şeyler" olduğunu anlayacaksınız; kitabın size açtığı yeni pencereden hayatı çok daha huzurlu ve başarılı biçimde seyredecek ve yaşayacaksınız.8) Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı/ Mark Manson

Dünyayı kurtarmak mı istiyorsunuz? Mümkün değil. Peki, soruyu şöyle değiştirsek: Dünyanızı kurtarmak mı istiyorsunuz? Bu mümkün. Negatif düşüncelerden, ruhi çöküşlerden, olumsuzluklardan dünyanızı arındırmak mümkün. Sürekli mutlu ya da pozitif olamazsınız ama negatif durumlardan az hasarla sıyrılmak ya da genel tabirle bardağın dolu tarafını görmek sizin elinizde. Mark Manson'un Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı adlı kitabı, olaylara karşı yeni bir bakış açısı getirip değmeyecek şeyleri kafaya takmamanız konusunda size destek sağlıyor.

Kitabın yeni bakış açıları sağlama konusundaki başarısı New York Times Bestseller listesine girmesinden belli, diyebiliriz.9) Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı/ Stephen R. Covey

Geçen yıl itibariyle 59. baskısını veren, kişisel gelişim alanında dünyada en çok okunan kitaplardan biri Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı.

İnsanlarla ilişki, iş hayatı, yaşamsal motivasyon gibi temel insani konularda kitap okumak istiyor ve ayrı ayrı kitaplardansa tek bir kitap okuyayım, iç motivasyonum artsın, hayatım yoluna girsin diyorsanız Stephen R. Covey'in bu kitabı sizin için doğru seçim olacak. Kendinize ve hayata dair tüm sorunların çözümü ve başarılı bir iş hayatı için çarpıcı örneklerle size hayatınızı gözden geçirmenizi sağlayacak ve yeni bakış açıları sunacak bu kitabın, alanının hem en popüler hem de en iyilerinden biri olduğunu belirtelim.10) İnsan İsterse/ Azmin Zaferi Öyküleri 1/ Mümin Sekman

Türkiye'nin bilinen kişisel gelişimci, konuşmacı-yazarlarından biri olan Mümin Sekman'ın bu kitabı da listedeki diğer kitaplar gibi okuruna ilham verici geniş bakış açıları sunuyor. Kitapta sıradan insanların birbirinden sıradışı başarı öykülerine yer veren Mümin Sekman bu öykülerle, başarmak için neyi beklediğini dahi bilmeyenleri harekete geçmek için teşvik ediyor.

Hayatta maddi manevi çok daha iyi noktalara gelmek istediği halde bunu başaramayanlar için motivasyon sağlayıcı ve umut aşılayıcı bir kitap İnsan İsterse/ Azmin Zafer Öyküleri. Aslında kitabın ismi, içeriği hakkında fikir veriyor. İnsan isterse ve azmederse neyi başaramaz ki? "Hayat basamaklarında daha yukarılara çıkmak, daha mutlu ve huzurlu olmak istiyorum ama yeni bir bakış açısı ihtiyacım var" diyenler; bu kitap sizin için.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar