Tess Jaray RA Doğadaki Desenler, Tekrarlar ve Geometri

Doğadaki Desenler, Tekrarlar ve Geometri

İngiliz ressam ve matbaacı Tess Jaray RA, sanat eleştirmeni Frances Hedges tarafından ING Discerning Eye sergisine 2018'de davet edilen ilham verici kadın sanatçılardan biridir. Davetli sanatçılar tarafından sunulan eserler, açık sunum yoluyla seçilenlerle birlikte gösterilmektedir. Gelişmekte olan sanatçıların daha yerleşik yerlerde sergilerini açmalarını sağladı. Bu yılki sunumun ardından Jaray, soyutlama, uzay ve doğal dünya temalarından yararlanmıştır.

C: Resimleriniz ve baskılarınız, farklı bir renk, geometri ve desen karışımı sunmaktadır. Algı fikirlerini sorgulamak için tekrarlama gibi teknikleri nasıl kullanıyorsunuz?

TJ: Doğada ve sanatta desen ve tekrar arayışlarını saplantılı bir şekilde hissettirmeye çalışıyorum. İç ve dışın, mesafenin ve yakınlığın birleşmesi, zıtlıkların birlikte olmasını kullanıyorum.
Geometride, doğanın bir unsuru olarak görülmektedir. Doğada neredeyse mutlak simetri olmayabilir, ancak kaos gibi görünen bir düzen vardır.

C: Doğal dünyaya olan ilginiz nereden ilham aldı?

TJ: Ben çocuk yaşlarda televizyonlarda gördüğüm şeyleri çizmeye başladım. Tarlalar, çayırlar ve meyve bahçeleri, çitlerle bölünmüş araziler her konuda çizim yapardım. Kısaca televizyon da gördüklerim benim ilham kaynağım oldu.

C: Resimleriniz ile çevre unsurlarını soyutlama tekniklerini nasıl birleştiriyorsunuz?

TJ: Resimler de tepeler karanlığa doğru kıvrımlar veya soluk bir gökyüzü sunuyor. Ama tonlar o kadar yakın ki, onlara karşı yaklaşınca bir şey göremezsin. Neredeyse görünmez. Bu fikri çok seviyorum. Zorlukla görebildiğiniz ama yine de bir şekilde kendini bir resim olarak görebildiğiniz mükemmel bir tablo.


A: 2018 ING Discerning Eye sergisinin bir parçası olan çalışmalarınız, karmaşık anlam sunuyor. Bu projelere nasıl başlıyorsunuz?

TJ: Eğer bu resimlere bir başlangıç ​​noktası olsaydı, çizimin konseptinde olması gerekirdi: genel form, matris, manzara ve tiyatro, üzerinde gerçekleşecek olayların altında yatan yapıdır.
Ayrıca çizimlerimi gecenin ortasında yapmayı seviyorum. Çünkü; bu olağanüstü sessiz bir ortam sağlıyor. Bu sessizliği çok seviyorum. Çevremde muazzam bir alan yaratıyor ve bu resimlerim de can buluyor. Gece yapılan çizimlerimde durgunluk, uzay ve yalnızlık ön planda oluyor.

C: Resimler bir dizi anlam ve duyguları anlatıyor. İzleyiciler eserlerinizi nasıl yorumlamalı?

TJ: Aklın göz de değil, gözün akıl da bulunduğunu söyleyebilirim. Resimleri sadece gözleri ile değil akılları ile yorumlarsalar anlatmaya çalıştığım duyguları çok daha güzel bir şekilde anlayabilirler. Gözler bazen her şeyi göremiyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar