Art Nouveau Yeni Sanat Akımı Nedir?


Art-Nouveau-yeni-sanat-akimi-nedirArt Nouveau, mimari ve görsel sanatlarda ortaya çıkan 1890 ve 1910 yılları arasında dünya çapında popüler olmuş sanat bir hareketidir. “Art Nouveau” kelimesi Fransızca “Yeni Sanat” anlamına gelir. Almanya'da Jugendstil, Avusturalya'da Sezessionstil olarak bilinir.

Art Nouveau, organik formlar ve kıvrımlı çizgilerle karakterize edilen daha çok dekoratif bir sanat stilidir. Ukiyo-e baskıları ve Kelt sanatından etkilenmiştir.Mimaride, dekorasyon, mücevher tasarımı ve resimde çok yaygın olarak kullanılmıştır.

Öncülleri


19. yüzyılda Sanayi devrimi sonrası kaybolan el işçiliğini tekrardan yükseltme amacıyla İngiltere'deki Arts and Crafts Hareketi ortaya çıktı. William Morris bu hareketin en önde gelen figürüydü. Estetiğin zanaatkarlıkla birleşimi, işlevsel ve sanatsal değeri olan ürünler üretme fikri yaygınlaştı. Art Nouveau çoğunlukla bu hareketin bir devamı olarak görülür.

Akımın köklerinin bir diğer temeli 19.yüzyılın son dönemindeki Belçika Mimarisi'dir. 1893 yılında Victor Horta, Brüksel'deki burjuvazinin evlerinde yeni endüstriel malzemeler kullanarak hava ve ışığın rahat dolaşmasını sağladı. Duvar resimleri ve mozaiklerle doğayı vurgulayan bir iç tasarım uyguladı. Daha sonraları doğa teması Art Nouveau'nun temel unsurlarından biri haline geldi.

Art Nouveau'nun Ortaya Çıkışı


Art Nouveau ismi ilk defa Paris'te bu tarz eserleri sergileyen bir galeri tarafından kullanılmıştır.”La Maison de l'Art Nouveau” isimli bu galeri uluslarası üne sahip oldu ve hareketle özdeşleşti. Galerinin sahibi ve sanat eseri koleksiyoncusu Siegfried Bing, hareketin isim babası olarak da görülür. Amerika'da, Art Nouveau cam üreticisi ve kuyumcu Louis Comfort Tiffany ile özdeşleştiği için hareket daha çok"Tiffany Tarzı" olarak bilinir..


Ünlü Art Nouveau Sanatçıları


Art Nouveau ilk başlarda lüks yaşamla ilişkilendirilen bir hareketti. Ancak afişler ve ilanlarda kullanılması ile çok geniş kitlelere ulaştı. İki ünlü grafik sanatçısı Jules Cheret ve Alphonse Mucha ünlü afişleri ile bu akımın temsilcisi oldular.

Doğal güzellikler, çiçek ve diğer organik formlar Art Nouveou sanatçılarının ilham kaynağıydı. Emile Gallé ve Georg Hirth gibi tasarımcılar doğa temalı illüstrasyonları ile ünlendiler. İsviçreli tasarımcı Eugène Grasset de botanik çizimleri ile bu dönemde beğeni topladı. İngiltere Art Nouveau, Aubrey Beardsley ve Walter Crane gibi sanatçıların çizimleri ile temsil edildi.

Mimari Art Nouveau'nun en etkili olduğu alanlardan biriydi. Avrupa genelinde ve Amerika'da Art Nouveau tarzında pek çok ünlü bina inşa edildi. Fransız mimar Hector Guimard'ın Castel Béranger ve Maison Coilliot binaları bunlardan bazılarıdır. Guimard, 1900 Fuarı için tasarladığı Metro girişleri ile dünya çapında ünlendi. Mimar ve tasarımcı Charles Rennie Mackintosh'ta Art Nouveau'dan etkilen isimlerden biridir. Bir diğer ünlü mimar ise Brüksel'deki Stoclet Sarayı'nı tasarlayan Josef Hoffmann'dır.

Mirası ve Etkileri


Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Art Nouveau Hareketi sonra erdi. Daha karamsar ve politik akımlar sanat dünyası üzerinde etkili olmaya başladılar. Ancak özellikler bu türün mimari eserleri uzun yıllar beğeni toplamaya devam etti. 20. yüzyılda ise Art Nouveau özellikle tasarım alanındaki yeni akımlar üzerinde etkili oldu. Bauhaus ve De Stij Hareketleri bunlardan bazılarıdır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar