Başarıya Ulaşan İnsanların Üstesinden Geldiği 4 Zor Koşul

basari-kariyerİstediği başarıya ulaşmış ve ün yapmış insanların karşılaştığı zorluklarda üstesinden gelme çabası gerçekten inanılmazdır. Bu tarz insanlar zorlukları kendilerine bir basamak olarak görürler ve zorluklar onları daha da hırslandırır. Fakat tam tersi en ufak bir zorluk karşısında pes eden bir insan başarıya ulaşma konusunda yetersiz kalırlar ve geleceğe bakış açılarında kabullenme ve bulunduğu noktayı kâfi görme durumu vardır. Oysaki başarılı olabilmenin yegâne koşulu başkalarının zorluk olarak gördüğü nedenleri kazanılacak zaferde birer yapı taşları olarak görmektir.

Ünlü araştırmacılar, insan ve toplum bilimciler başarılı insanların içinde bulunduğu ruh halini tüm detaylarına inerek incelemişlerdir. Tüm incelemeler sonucunda vardıkları spesifik nokta şudur ki yaptığı başarısızlıkları kendi kişisel yetersizliklerinde gören insan ne kadar çabalasa dahi başarılı olma yolunda dengeli bir adım atamaz. Esasında başarı konusunda kişisel becerilerle ilintili olmakla birlikte daha çok optimist yaklaşımdan geçer. Optimist bakış açısı ise insanın tamamen başarıya olan inancından geçer.

Başarılı insanlara bakıldığı zaman bu insanların yüzde 90’ının duygusal zekâsını iyi yönettiğini görürüz. Kişi yetenekleri ile birlikte duygusal zekâsını da iyi yönetirse başarıya ulaşmak kaçınılmazdır.

Ancak bir insan ne kadar donanımlı ve açık bir duygusal zekâya sahip olursa olsun karşısına çıkan bazı zorluklar başarı karşısında geçilmesi zor bir bariyer olmaktadır. Bu bariyerler genellikle toplum ve öz benlik sebebiyle kişinin karşısına çıkar. Başarıya ulaşan kişiler ise sadece kendi kalplerini ve zihinlerini dinleyerek bunları aşabilirler. Bu zorlukları irdeleyecek olursak;

Yaş Algısı

 Başarı toplumlarda genellikle kişinin yaşı ile özdeşleştirilir. Yani sadece yaşı belli bir noktaya ulaşmış kişilerin başarılı olduğuna inanılır. Ancak başarıya gidilen yolda yaş sadece sayılardan ibarettir. Örneğin, alanında oldukça başarılı genç mimarlar, bilim adamları ve mühendisler insanlığa farklı başarılı işleri ve icatlarıyla katkı sağlamışlar ve iz bırakmışlardır. Önemli şirketlerde çalışan birçok küçük yaşta çalışanın önemli projelerde görev aldığını görmek mümkündür.

Yaşı önemseyen ve başarılı olma yönünde yaşı takıntı halinde getirenler her zaman başarısız olmuş kimselerdir. Bu tarz kişilerin başarıya bakış açıları kendi başarısızlıklarını örtbas etmek için insana yüklediği kendi dünyasında oluşturdukları algılardır.


Fakir Düşünceliler

Çok ünlü bilinen bir söze göre kişinin en çok vakit geçirdiği beş kişinin ortalaması olduğu söylenir. Bu yüzden başarıya gitmek yolunda fakir ve sığ düşünceli insanlar başarının tam aksine sizi başarısızlığa götürür.

Geçmişin başarılı işlerine bakıldığı zaman ortak kurulmuş bir işletmenin iki başarılı beynin ürünü olduğu görülür. Örneğin; Microsoft şirketinden Bill Gates ve hazırlık sınıfından arkadaşı Paul Allen aynı fikir ve hayallerle başarıya ulaşmış ve insanlığa dev bir isim bırakmış kimselerdir.

Korku

 Korku insanın beynini ve ruhunu kemiren tehlikeli bir duygudur. Özellikle başarıya ulaşmada karşılaşılan en önemli engeldir. Korku insanın içinde adeta bir virüs gibi sessizce ilerler. Başarıya inanmayan insanlar düşüncelerini ortaya koymaktan ve açıklamaktan daima çekinirler. Tarihte yer edinen milyonlarca başarılı insan korkarak “ya başarısız olursam? ”diye düşünselerdi insanlığın hizmetine hiç bir şey bırakamazlardı.

Geçmişte Yapılanlar ve Gelecekte Yapılacaklar

Geçmişte insanın başına gelen negatiflikler ve tekrar eskisi gibi başarısız olma düşüncesi insanı daima başarısızlığa götürür. Şu tanımı unutmamak gerekir; insan denemeden ve sonuçlarını görmeden herhangi bir şeyin nasıl olacağını bilemez. Fakat başarılı insanlar daima bugünü düşünürler ve geleceğe umutla bakarlar.
 Başarısız insanlar geleceğe bakış açısı ve beklentisi onların kendi kendine koyduğu engeldir. Geleceğin nasıl şekilleneceğini ve bizleri nelerin beklediğini önceden düşünü hayıflanmak yersizdir. Başarılı olan insanların gayesi gelecekte insanlığın kaderini değiştirecek ve dünyayı güzelleştirecek yeniliklere imza atmaktır.


Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. başarının sırrı13 Ocak 2019 20:27

    Hayatınızda ki engelleri ne zaman basamak olarak kullanırsanız o kadar başarıya ulaşma şansınız yüksektir.

    YanıtlayınSil
  2. başarının asıl sırrı gerçeklerle yaşamayı bilmekte aslında.
    insanlar en küçük olumsuzluklarda hemen pes etme peşinde tabiki bu böyle olmaz. Pes etmek yok

    YanıtlayınSil