Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Etkili Yöntemler


cocuklara-okuma-aliskanligi-kazandirma

Çocuğunuza Okuma Alışkanlığını Eğlenceli Şekilde Kazandırın

Çocuğunuz okuma-yazmayı öğrendi, tebrikler! Şimdi sıra okuma alışkanlığı kazandırmaya geldi. Bizim birkaç önerimiz olacak. Tiyatral okuma etkinliğinden, düzenli yayınevi ziyaretlerine, olumlama davranışlarına kadar küçük dokunuşlar yapmanız. Bilinçli anne-babalar bu yöntemleri uygulayarak okuma alışkanlığı kazandırma sürecini eğlenceli hale getiriyor. Nasıl mı?

Oyuncakları ve Objeleri Kahramanlara Dönüştürün

 Günümüzde oldukça moda olan drama eğitimlerini bilirsiniz. Çoğumuz fiyat almak bahanesiyle bile, evimize yakın semtlerde drama eğitimi veren kursların araştırması yaparız. Bu eğitimlerin amacı canlandırmalar, doğaçlamalar yoluyla çocuğun hayal dünyasını zenginleştirmektir. Grup içinde olması da çocuğun sosyalleşmesine katkı sağlar. Siz bu eğitimi evde, ailece kitap okuma etkinliği ile birleştirerek vermeye ne dersiniz? Nasıl mı? Çocuğunuz kitabını okurken evdeki oyuncaklarını gözden geçirin. Okumaya devam ettiği hikâye kitabına uyanları bir köşeye ayırın. Hayal gücünüze güvenin. Oyuncakların dışında, evdeki birçok objeyi kullanarak harika canlandırmalar yapmak mümkün.

 Çocuğunuz kitabı bitirdi, harika! Size anlatmaya başlamadan önce, canlandırma yapacağı zaman kullanacağı oyuncakları ve eşyaları seçmesini isteyin. Bir köşeye ayırdıklarınızı alternatif olarak gösterebilirsiniz. Bırakın kendi karar versin. Ona kendisi için küçük bir tiyatro sahnesi yaratmasını söyleyin. Bu küçük sahnenin dekor sorumlusu da kendisi olacak. Bırakın çocuğunuz kitabı anlatırken bir yandan da özgürce canlandırsın. Siz de hikâyenin yardımcı kahramanları olun. Mesela kızınız ‘’Kırmızı Başlıklı Kız’’ kitabını anlatıyor ise kendisi Kırmızı Başlıklı Kız olsun. Anne olarak Büyükanne, baba olarak Kurt karakterini canlandırabilirsiniz. Okuma etkinliğine ek olarak yapılan ev tiyatroları ailenize unutulmaz anılar bırakacak. Sonrasında bir aile fotoğrafı çekilerek, her zaman hatırlayacağınız harika bir anı da bırakabilirsiniz. Bu etkinlikler çocuğu ile kaliteli vakit geçirmek isteyen her anne-baba için bulunmaz bir fırsattır.


Birlikte Kitap Alışverişine Çıkın


 Kitap kurdu anne-babalardan değilseniz veya yorucu bir iş gününden sonra evde sadece dinlenmeye vakit bulabiliyorsanız, çocuğu kitap okumaya alıştırmak için yaratıcılığınızı harekete geçirmelisiniz. İşe yayınevlerinin yeni çıkan çocuk kitaplarını takip etmekle başlayın. İnanın hiç zor değil, teknoloji elinizin altında. İnternet üzerinden kitap satışı yapan sitelere üye olup, tercihler kısmından ‘’çocuk kitaplarını’’ işaretleyin. Böylece her hafta yeni çıkan kitapları hakkında bilgi sahibi olursunuz. Hafta sonları AVM’lerde sırayla giyim mağazalarını gezmek yerine, ailece kitapçıları da gezmeye vakit ayırın. Eminiz ki çocuğunuzu kimse sizden iyi tanıyamaz. Kimi çocuk macera kitaplarına ilgi duyar. Kimi prenseslerin şatafatlı hayatlarının anlatıldığı hikayelere. Bazı çocuklar büyük resimli ve az yazılı kitapları okumak ister. Bir kısmını da kitap kapağındaki ilginç resimler cezbeder. Bazıları bir kitabı beğendi mi tüm seriyi okumak ister. Peki, sizin çocuğunuzun kitap tercihini nedir? Tabii ki biliyorsunuz. Çünkü O sizin çocuğunuz.

 Kitapçıda çocuğunuzun ilgi duyabileceği kitapların bulunduğu standa yönelin. Elinize birkaç kitap alın, merak uyandırıcı sözlerle çocuğunuzun bu kitapları incelemesine olanak verin. Gerekirse 10-15 dakika bir kitabın her tarafına baksın. Meraklı bir çocuk ise bir süre sonra satın almak isteyeceği kitabı bulacaktır.

cocuklara-okuma-aliskanligi-kazandirma

Dakikada Kaç kelime Okuduğuna Takılmayın


 Günümüzde bazı sınıflarda öğretmen için çocuğun dakikada kaç kelime okuduğu çok önemli. Okuduğu kelime sayısına göre takdir gören çocukların bir kısmı ilerleyen yaşlarda kitap okumaktan soğuyor. Çünkü 5. sınıftan sonra bu zorunluluk ortadan kalkıyor ve okumayı zevkli bir hobi haline getirmeyen ergenler, test kitabı haricinde eline kitap almıyor. Böyle bir durum yaşamak istemezsiniz. Önerimiz, çocuğunuzun dakikada kaç kelime okuduğuna takılmayın. Önceliğiniz, ona okuma alışkanlığı kazandırmak olsun. Severek okuduğu sürece okuduğunu anlar ve okumayı bırakmaz. Okuma hızı da doğal olarak artar. Bir düşünün, çevrenizde eğitimli kişilerden kaçı okuduğu kitabı yorumlayabiliyor? Arka kapağındaki özet bilgiyi okumadan veya internetten fikir edinmeden kaç yetişkin okuduğunu doğru şekilde anlatabiliyor? Çok az, değil mi? Çünkü ‘’okuduğunu anlayamadan kitap okuyan’’ bir toplum olduk. Çocuğunuz yeter ki kitabı zevkle okusun ve anlasın, gerisine takılmayın.

Birebir Anlatmalı mı?


 Çocuğunuz kitabını okudu ve size anlatmak istedi. Anlatırken kitabın her ayrıntısını anlatamıyor, hatta dışına mı çıkıyor? Bambaşka kahramanlar, yerler mi işin içine girmeye başladı? Kafanızda neler uçuştuğunu tahmin edebiliyoruz. ‘’Yoksa dikkat eksikliği mi var?’’, ‘’Neden şurasını atladı ki?’’. Panik yok, sakin olun. Uyararak anlattığını düzeltmeye kalkmayın. Çocuğunuz kendi hayal dünyasıyla harmanlayarak öyküleri yeniden canlandırıyor olabilir. Ayrıca kahramanları da karıştırmış olabilir, çok normal. Siz de çocukken yapmadınız mı? Okuduğunu ana hatlarıyla anlatması yeterli. Cümle cümle, tüm ayrıntılarıyla anlatmasını beklemeyin. Kitabın dışına çıkmaya başladığında sert şekilde uyarmak, çocuğu bir anda kitap okumaktan ve size anlatmaktan soğutabilir. Yumuşak bir dille, ‘’Pinokyo nereye gidiyordu?’’ veya ‘’Elmayı yiyen Cindirella mı, Pamuk Prenses mi?’’ gibi küçük yönlendirmeler yapabilirsiniz. Böylece çocuğa yanlış yaptığı ve bunun onaylanmadığı kaygısını yaşatmadan, işleri rayına koyabilirsiniz.

 Çocuğunuzla keyifli ve kaliteli zaman geçirmeniz dileğiyle.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar