Evlilikte Cinsellik ve Kadının Rolü

Evlilikte-Cinsellik-Kadinin-Rolu
Evlilik, ileride birlikte yeni bir hayata adım atacağınız ve aynı duyguları paylaştığınız kişiyle geleceğe adım atmaktır. Flört ve nişanlılık döneminden sonra evliliğe gidilen uzun yolda çiftler elbette evliliğin getirdiği heyecan ve aynı evde farklı karakterlerin yaşaması ile birlikte eski düzenlerinden daha değişik bir yolculuğa çıkabilirler.

Evlilikte cinsel hayat sadece üremek ve evlat sahibi olmak için değil sağlıklı bir şekilde ilişki yürütebilmek için gereklidir. Bazen çiftler arasında cinsel hayat ile alakalı adaptasyon ve uyum süreci olumsuz olarak devam etse bile cinsel eğitimler ve birbirini tanıma, ne istediğini bilme ile bu sorunlar giderilebilir. Kârı ve koca arasında cinsel ilişki evliliğin ilk zamanlarında bazı kişilerde sağlıklı seyrinde devam edebilir bazı kişilerde sekteye uğrayabilir. Bu durumlar gayet normaldir. Burada önemli olan durum bu uyum aşamalarında birbirine güvenmek ve birbirinin iyi yanlarını görmeye çalışmaktır.

Uzmanlardan alınan görüşlere ve çiftlerin deneyimlerine göre mutlu ve sağlıklı bir evlilik şansa bağlı olarak ilerlemez, her iki tarafında özverili ve sabırlı olması gerekmektedir. Nitekim kadın ve erkek eşit oranda çaba sarf ederse mutlu evliliğin kapıları sonuna kadar açılır. Evlenmeden önceki nişanlılık döneminde çiftler birbirlerini oldukça çok tanımış hatta senelerce vakit geçirmiş olsalar bile evlilik bambaşka bir kurumdur. Bu yüzden evlilik hayatında cinsel ilişkinin devamlılığı kişilerin düzeninin tam oturmasıyla sağlıklı bir yapıya kavuşur.

Evlilikte kadın ve erkeğin cinsel yaşantıya bakış açıları farklılık gösterir. Erkek daima aktif bir cinsel hayat beklerken kadın birçok faktörden dolayı bu beklentiyi karşılayamayabilir. Özellikle çocuk sahibi olduktan sonra artan yük kadını sıkıntıya sokabilir ve bu durumdan dolayı kadında cinsel isteksizlik baş gösterebilir. Böyle bir durum meydana gelirse kadın eşi tarafından desteklenmelidir. Eğer aksi bir durum söz konusu olup kadın eşi tarafından zorlanırsa kadında duygusal travma meydana gelir. Kadında bu durum daha da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Cinsel isteksizliğin devamı durumunda eşlerin birbirlerine karşı hiç toleransı olmayabilir ve boşanmaya varan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Çocuk olduktan sonra ve belli bir yaşa geldikten sonra karı koca arasındaki cinsel yaşam zamanla düzene girer ve sağlıklı bir şekilde devam eder. Bu süre zarfına kadar sabırlı davranılırsa evlilik hayatı her iki taraf için de güzel bir ilerleyişle devam eder. Eşler birbirlerine karşı daha çok muhabbetle ve sevgiyle bakmaya başlarlar. Cinsel yaşamın olmadığı evliliklerde en başta iki tarafta bu durumun geçici olduğunu düşünse de devam eden süreçte bu durum kronik bir hal alabilir. Bu sebeple cinsel hayatın devamı için çift veya evlilik terapisine başvurmak sağlıklı sonuçlar doğurur.


Evlilikte Kadının Rolü

Evlilikte kadın her zaman idare edici ve yönetici konumdadır. Kadın mutlu olursa ve kadının evlilikten beklentileri, eşinden beklentileri arzuladığı gibi devam ederse evlilik uzun ömürlü olur. Her iki kişinin de mutlu olabilmesi ve evliliği hem duygusal hem de psikolojik yönden devam ettirmeleri için sorumluluk esası şarttır.

Kadın evlilikte erkekten daha  aktif rol alır. Hem iş hayatını hem de aile hayatını beraber idame ettirmeye çalışır. Bu yüzden erkekler eşlerini her yönden desteklemeli evlilik hayatında eşine yardımcı olmalıdır. Evlilik eşlerin cinsel ve kişisel ihtiyaçlarını karşılamanın yanında arkadaşlık, sırdaşlık ve dostluk çerçevesinde de yürütülürse evlilik uyum ve ahenk içinde devam eder.

Eski zamanlarda erkek ne istiyorsa kadın onun emrine itaat etmek zorundaydı. Fakat modern toplumlarda kadın ekonomik özgürlüğünü kazandığı için evlilikte karar verebilme ve söz söyleme hakkına sahiptir. Kadın evlilik hayatında hem evin düzenini sağlayan, hem çocuklarını yetiştiren kişisel ihtiyaçlardan feragat eden bir anne hem de eşinin ihtiyaçlarını sağlayan bir bireydir. Bu yüzden kadın ailenin temel direğidir ve evliliği her açıdan ayakta tutan bir numaralı rol modeldir.

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. evlilikte cinsel ilişki sadece dediğiniz gibi üreme olarak düşünmek çok saçmadır sonuçta cinsellik bir gereklilik olduğu gibi cinsellik bir hazdırda. Eğer evliysen ve haz alamıyorsan cinsellikten bence evlilik sorunlu olur

  YanıtlayınSil
 2. Kadın evliliği yönetir aslında erkek ise sadece evlilikte roldür. Neden mi çünkü erkek genelde düşünmediği şeyleri kadın düşünür kadın yapar kadın bulur.

  YanıtlayınSil
 3. Evlilik gibi güzel bir şeyde tabiki cinsellik önemlidir. Ayrıca evliliği yöneten kadındır

  YanıtlayınSil
 4. Evlilik aslında güzeldir fakat evlilik gibi güzel bir ilişkiyi süslendiren en güzel şeyde kadındır.

  Eğer kadın olmasa evlilik sürmez

  YanıtlayınSil