Hayata Bakış Açısını Değiştiren Sözler"Eleştirilmekten kaçmanın tek bir yolu vardır: Hiçbir şey yapma, hiçbir şey söyleme, hiçbir şey olma!" Aristoteles
Adım atmadan önce elâlem ne der diye mi düşünüyorsun? Başarı basamaklarını koşar adım çıkmana engel olan en önemli belki de tek şey eleştirilmek mi?
Bu sözü adeta eleştirilme korkusu yüzünden sevdiği işi yapamayan, istediği hayatı yaşayamayanlar için söylemiş Aristoteles: "Eleştirilmekten kaçmanın tek bir yolu vardır: Hiçbir şey yapma, hiçbir şey söyleme, hiçbir şey olma!" Hadi bir de bu bakış açısı ile bak hayata: Ne yaparsan, nasıl yaparsan yap bir kulp takacaklar. İllâ ki eleştirileceksin. Kusursuz bir iş çıkarsan bile kusursuzluğu kusur olacak gözlerinde. O yüzden kulak ver Aristoteles'e. Onun fikirlerini de saçma buldular. Ortaya attığı teoriler sert eleştirilere çarptı. O ise düşünmekten ve üretmekten vazgeçmedi. Bu sözü söyledi ve dünya çapında ilk felsefe, fizik, zooloji, gökbilim, siyaset, biyoloji ve mantık alanında önemli fikirler ve eserler meydana getirdi. Adını "Aristo" olarak tarihe kazıdı. 
"Eğer sen kendi hayalini inşa etmezsen, başkaları seni kendi hayallerini gerçekleştirmek için kiralar." Dhirubhai Ambani
Eğer herkes işçi olursa işveren kim olacak? Hayat; evcilik değil. Roller genellikle aynı kalıyor, değişmiyor. Bugün emir alan çoğu zaman yarın emir veren konumuna geçmiyor. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında değişim sağlamak için sıçratıcı bakış açıları edinebilmek gerekiyor. Dhirubhai Ambani dünyaca ünlü zengin sanayici.. Gücünü, emeğini başkalarına daha fazla kullandırmak istemediğinde bu sözü söyledi ve kendi işini kurdu. Yani kendi deyimiyle hayallerini inşa etti. Peki onu harekete geçiren bu bakış açısı seni de harekete geçirecek mi?


"Her şey kontrol altında görünüyorsa yeterince hızlı gitmiyorsun demektir." Mario Andretti
Dünyaca ünlü Formula 1 pilotu Mario Andretti'nin hayata bakış açısı yalnızca hız tutkunları için mi? Tabi ki hayır. Amacını gerçekleştirebilmek için ince eleyip sık dokumak gerekmez her zaman. Bazen aklı serbest bırakıp kalbin peşinden gitmek gerekir. Akıl insanı amacına adım adım götürürken; kalp uçurur ve evet, başarılı olmak için ihtiyaç duyulan şey de bazen tam olarak budur. 
"Eğer alışageldiğini riske atmayı göze alamıyorsan sıradana razı olmak zorunda kalırsın." Jim Rohn
"Kafamı fazla yormam. İşe gider gelirim, ay sonunda maaşımı alırım. Aslında kendi işimi kursam daha iyi şartlarda yaşarım ama.. ya elimdekinden de olursam?" Yeni bir iş, yaşamak için yeni bir ülke, yeni ahbaplar edinmek.. sahiden, çok mu zor görünüyor? Çoğu insan her gününün birbirinin aynısı olmasından hoşnut değil ama monotonluktan kurtulmak için adım atan çok az insan var. Belki de ihtiyacımız olan bakış açısı Jim Rohn'unkidir. Kendisi dünya çapında yirmiye yakın eser veren, motivasyonal konuşmalar yapan son derece başarılı ünlü bir girişimci. Eğer risk alıp geleceğe yepyeni bir adım atmış olmasaydı kariyerine başladığı markette stok memurluğu aşamasından öteye  gidemeyecek; yüz binlerce insan tarafından tanınmayacak ve onların hayatlarına da dokunamayacaktı.
"Bir amaç edin! O amacı hayatın kıl. Onu düşün, onu hayal et, o amaca ulaşmak için yaşa. Beyninin, kaslarının, sinirlerinin; bedeninin her bir parçasının o amaçla dolmasını sağla ve diğer tüm amaçları o amaca ulaşana kadar terk et. Başarmanın yolu budur." Swami Vivekananda
Bir şey keşfetmek ister insan. Hayatında önemli bir şeyi başarmak; ardından ismini yaşatmak.. İz bırakmak ister. Birçok şeye ilgi duyar. Birçok şeyi dener. Birkaç amaç edinir ancak nereden başlayacağını bilemez bazen. Nasıl bir yol tutacağı konusunda tam bir fikri olmadığında bu demektir ki yeni bakış açıları edinmeye ihtiyacı var. Önce amacını net biçimde belirlemesi ve daldan dala konmak yerine o amacı gerçekleştirmeye yoğunlaşması gerekir. Tıpkı Batıyı yogayla tanıştıran Hint reformist Swamk Vivekananda'nın söylediği gibi; bir amaç edinmesi ve hücrelerini o amaçla doldurması gerekir. Yüzbinlerce insanın ruh dünyasını etkilemeyi nasıl başardığı sorulduğunda Vivekananda'nın cevabı bu olmuştu: "Bir amaç edin! O amacı hayatın kıl.  Onu düşün, onu hayal et, o amaca ulaşmak için yaşa. Beyninin, kaslarının, sinirlerinin; bedeninin her bir parçasının o amaçla dolmasını sağla ve diğer tüm amaçları o amaca ulaşana kadar terk et. Başarmanın yolu budur."
 "Risk, yaşamın doğasında vardır ancak kaçınman gereken en büyük risk; risk almamak için hiçbir şey yapmamaktır." Denis Waitley

"Yeni bir iş kurunca ya batarsam?", "Evlilikte mutluluğu bulamazsam?", "Ya küçük bir çocuğun sorumluluğu altından kalkamazsam.." Öyle olursa, böyle olursa demeyi bırakıp bakış açısı değişikliğine gidelim mi?: Ya Denis Waitley'in dediği gibi; risk almamak hayattaki en büyük riskse?

Ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?" Nazım Hikmet

Kendine, insanlığa, geleceğe dair umutların tükenmeye yüz tuttuğunda yapman gereken hayata bir de Nazım'ın penceresinden bakmaktır belki de. Karanlık bir cezaevinde ya da gurbette olsan bile bu bakış açısı umutlarını diri tutacaktır, tıpkı Nazım Hikmet'in umutlarını diri tuttuğu gibi.

 "Her gün en azından bir tane seni korkutan bir şeyi yapmayı dene." Eleanor Roosevelt


Yeni şeyler denemekten, yaşam standartlarını yükseltecek adımlar atmaktan korkanlar için Eleanor Roosevelt'in bu bakış açısı yeterli bir motive olacaktır: "Her gün en azından bir tane seni korkutan bir şeyi yapmayı dene." Korkularını yenmek, kendine güvenmek ve mutluluğu yakalamak için işe yarar bir yöntem.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. eleştirme korkusu belki hayatımızda bir çok şeyi engeller fakat eleştirme korkusunu biz yenemiyoruz nedeni ise hayatımızın her alanında eleştiride bulununan kişilerin olması.

    YanıtlayınSil
  2. Aslında hayatın eleştirisine olumlu bakmak gerek. Çünkü insanlar her zaman olumsuz eleştiriler yaparak sizi olumlu şeylere yönlendirebilir yeter ki bu olumsuz eleştiriler karşısında her zaman daha yapıcı ve olumlu bakma konusunda kendimizi geliştimemiz gerek.

    YanıtlayınSil