İş Hayatında Moda'nın Yeri

is-hayati-ve-modaHer sabah uyandığımızda öncelikli en büyük derdimiz, bugün ne giyeceğimiz olur, özellikle de beyaz yakalı tabir edilen bir iş kolunda çalışıyorsanız. Plazalarda daha yakından takip edilen Moda, diğer iş kollarında daha sadeleşip, farklılaşmaktadır. Buradan haraketle çalışanlar için,iş hayatında öncelikle yerine göre giyinmek zorunluluğu ortaya çıkar. Peki yerine göre giyinmek nasıl olur?

İŞ GÖRÜŞMESİNDE İLK İZLENİM NEDİR?


Öncelikle bir iş görüşmesine gidiyorsanız,yapılan araştırmalara göre başkalarının sizin için ilk izlenimi 30 saniye de oluşmaktadır. Bu sebeple aslında insanlar, bu kadar kısa sürede sizin ancak ve ancak dış görünüşünüzü, mimik ve jestlerinizi yorumluyor ve sizin için düşüncelerini yargılarını, bunlara bakarak oluşturuyorlar demektir.

İŞ GÖRÜŞMESİNDE NE GİYMELİYİM?


Öncelikle iş görüşmesi için seçeceğiniz kıyafetler gideceğiniz iş koluna ve ortama bağlı olarak biraz değişiklikler gösterse de en iyisi mümkün olduğunca sade ama temiz görünmektir. Bu olumlu bir ilk izlenim kazanabilmeniz için çok önemlidir. Kıyafetlerinizde sade renkler ve mümkün olduğunca desensiz modellere yer verirseniz karşınızdaki insan da algısını kıyafetinize değil size yönlendirir. Tabii ki bu giyiminizi uygun aksesuarlarla süsleyebilir, çok aşırıya kaçmadan kıyafetlerinizde bir hoşluk yaratabilirsiniz. Giydiğiniz kıyafet ne kadar güzel ve modaya uygun olursa olsun, en önemli olan öncelikle kişisel temizliğiniz olacaktır. Örneğin yağlı saçlar ve terli bir vücut bütün bu olumlu izlenimi yok etmeye yetecektir. O yüzden temiz ve bakımlı olmak birinci önceliğiniz olmalıdır.

is-hayati-ve-moda

 Öncelikle sadece moda diye üzerine uygun olmayan kıyafetlerden şiddetle kaçınmalısınız. Özellikle ciddi bir işyerinde ponponlu aksesuarlar aşırı renkli gömlekler tahmin edersiniz ki çok hoş karşılanmaz. Bunun için bedeninize en uygun kıyafetleri seçmeniz en iyisi olacaktır. Moda dergilerindeki mankenlere yakışan bir kıyafet, sizin üzerinizde yakışıksız ve komik görünebilir.


Mevsime uygun pastel renklerde ikili bluz etek veya gömlek pantolon kombinleriyle de aradığınız şıklığı iş yerinde yakalayabilirsiniz . Topuklu ayakkabı seçiminiz kıyafetinize ayrı bir şıklık katacaktır. Ama topuklular dikkatlice seçilmelidir. Önü açık ve fazlasıyla renkli topuklular iş hayatında çok da hoş karşılanmamaktadır. Yürümekte zorlanacağınız topuklu ayakkabılardan özenle kaçınmanızı tavsiye ederim.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar