Kadın ve Erkek İlişkilerinde Bakış Açıları

Kadın-Erkek-İliskilerinde-Bakis-Acilari

Kadın ve erkek yaratılış gereği olayları farklı algılama ve ona göre tavır gösterme yeteneğinde ve bilincindedir. Hele ki iş ilişkiler üzerine olursa hem aşk hem de cinsellik üzerine bakış açısı tamamen farklılık gösterir. Kadın hayatının aşkını hep arar, zor bulur ve elinde tutmak için elinden geleni yapar. Erkekler ise çok çabuk âşık olur ve her seferinde bağlanmayı reddeder.

Bir şehir efsanesine göre erkeklerin Mars’tan kadınların ise Venüs’ten geldiğine inanılır. Esasında karakter ve fikir çatışmaları üzerinde bu tanımı düşünürsek efsane olmaktan çıkıp gerçeği yansıttığını bile söyleyebiliriz.

Kadın ve erkek doğduğu andan itibaren bazı öğretilerle büyür ve yetişir. Bu yüzden kadın ve erkek ilişkilerinde bakış açılarının farklı yönlerle şekillenmesi normaldir. Aranılan prens ve prenses elini tutacak kadar yakında olsa bile her kadın ve erkek ilişkilerinde farklı duruş ve tutum sergiler. Peki, bu farklılıklar kadın ve erkeklerde kendini nasıl gösterir?

Kadınların Aşka ve Cinselliğe Bakış Açıları

Kadın için aşkta her zaman duygusallık ön plandadır. Kadınların içinde bulunduğu duruma ve ortama göre aşkını şekillendirir. Aşkta her zaman şefkat ve masumiyet arayan kadınlar ilişkilerine de bunu yansıtırlar. Kadın aşkta uyum, tolerans, anlayış ister ve her zaman karşı cinse temkinli yaklaşmaya çalışır.

Esasında kadınların aşka bu kadar tutkulu yaklaşmaları pozitif ve gerçek aşkı tanımlar gibi görünse de gerçek hayatta durum böyle değildir. Bu kadar dolu yaşanan aşk duygusu ayrılık ya da sadakatsizlik gibi bir olay ortaya çıktığında hemen patlak verir. Böyle bir durumla karşılaşan kadın tamamen çöker ve depresyona girer. Aşırı arzulu yaşanan duygudan sonra bir anda dibe vurmak kadında hiç güvenmeme duygusu yaratır. Bu yüzden kadınların aşk olgusunu gereğinden fazla sahiplenmemeleri daha doğru olacaktır. Âşık olmak, sevmek ve sevilmek güzel duygulardır ancak bu duyguları belli hudutlar çevresinde yaşamak psikolojik ve duygusal açıdan daha iyi olacaktır.

Kadınlar için cinselliğe bakış açısı aşktan farklı değildir. Kadınlar duygusal bağ kurmadan ve âşık olmadan cinsel bir hayatı tercih etmezler. Öncelikle kadın için koruma ve sahiplenme gelir. Böyle duygulardan emin olan kadın cinsellik yaşamaktan çekinmez. Kadın eğer partneriyle kavga etmişse daha sonrasında konuşup problemleri çözmeye çalışır. Problemlerin çözüldüğünden emin olduktan sonra sevgi dolu ve tutkulu bir aşk hayatına yelken açar.

Erkeklerin Aşka ve Cinselliğe Bakış Açıları

Erkekler genel olarak aşk hayatlarında aşırı duygusallığı tercih etmez. Kadınlara nazaran biraz daha hızlı olmak isterler. Erkek aradığı kişiyi bulduğu zaman pek duygusal muhasebe yapmaz ve hayatı akışına bırakmak ister. Sadece çok sevmişse o kişiyi ömrünün sonuna kadar bekler fakat fiziksel yakınlık duymuşsa bazen bekler bazen de hiç beklemez.

Erkekler kadınları çok tanıyıp anlamaya gerek duymaz. İlk önce fiziksel çekim yaşadıktan sonra karakter ve aşk ön plana çıkar. Erkekler aşk hayatlarında genellikle ister istemez koruma ve sahiplenme duygusu içinde olurlar. Kadınını çok severse sahiplenir ve bazı durumlarda aşırıya dahi kaçabilirler. İlişkisinde herhangi bir münakaşa yaşarlarsa sorun çözmeye pek yaklaşmazlar. Duygusal olarak incindikleri bir durum olursa işte o zaman büyük bir kalp kırıklığı yaşarlar. Erkeklerin aşka bu kadar yüzeysel bakmaları kadın cephesinde her zaman eksi bir durumdur. Kadın çok sevilmek istediğinden erkeklerin takındığı bu tutum kadınlarda hep eleştirel bakmaya ve sorgulamaya neden olur. Bu yüzden erkekler aşk ilişkilerinde biraz daha sevgisini ve sadakatini gösterecek tavırlarda olursa her iki taraf içinde ilişki olumlu ve yıpratmadan ilerler.

Erkeklerin cinselliğe bakış açısını irdeleyecek olursak eğer erkek bir kadından fiziksel olarak hoşlanıyorsa bir sonraki aşama olan duygusal moda geçer. Bu durumun kadınların düşüncesinin tam aksi olduğunu söyleyebiliriz. Aslında erkeklerin içinde bulunduğu bu durum literatürde “Tarzan Sendromu” olarak bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Erkek ile kadın kavga ettiklerinde erkek kadınların tam aksine cinsel olarak daha istekli olur ve kadınlara bakış açısında kadının boğun eğmesi ve sadakat göstermesi gibi duygular ön plana çıkar.

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. Aslında kadınlar ve erkekler bir birleri ile anlaşamamasının en büyük nedenlerinden biri büyük ihtimale kadınların her zaman çok duygusal olması bir erkek olarak kadınların bu duygusal yaklaşımı bazen sıkıyor. ve birlikte olma deneyimini olumsuz etkiliyor diyebilirim

    YanıtlayınSil
  2. Açıkcası görülüyor ki ilişkilerde kadın ve erkeklerin uzun bir ilişki yaşamaması erkekler yüzünden

    YanıtlayınSil
  3. Kadınlar erkeklerden çok sever ayrıca bu kadınların duygusallığı ile de alakalı yani kadın her zaman daha fazla sevdiği açık ve nettir

    YanıtlayınSil