Kadınlar Neden Makyaj Yapar? Güzelleşmek İçin mi? Zorunluluk mu?


kadinlar-neden-makyaj-yaparMakyaj bir kadının kendini güzelleştirmek ve değiştirmek adına yaptığı çeşitli güzellik malzemeleri kullanılarak vücudun herhangi bir bölümüne yapılan uygulamadır. Makyaj yapmanın temelinde yatan içgüdü güzel bir varlığa benzeme içgüdüsüdür. Peki, kadınlar sadece güzelleşmek için mi makyaj yapar?

Eski zamanların avcılık toplumu ele alınırsa kadınların makyaj yapma olgusu bambaşkaydı. Kadınlar narin ve nazik olduğu için erkekler kadar iri ve güçlü görünmedikleri için avlanma esnasında kendilerini karşısındakine güçlü göstermek adına yüzlerine siyah boyalar sürerler ve o şekilde ava çıkarlarmış. Bu boyama işi de oldukça işe yararmış ve kadın karşısındakine gerçekten korkutucu gelirmiş o zamanlar makyaj işi bu şekilde kullanılıyormuş. Ancak günümüzde kadınların makyaj yapma algısı ne kadar farklılaştı değil mi?

21.yüzyılda kadınların makyaj yapmaya olan bakış açısı tamamen kadınlara dayatılan kusursuz güzellik algısıdır. Kadınlar artık makyaj yapmadan süslenmeden pazara bile gitmek istemiyorlar. Vücudunun herhangi bir parçasının kötü görüneceği düşüncesi kadını adeta farklı bir kimliğe büründürüyor. Kadın dışarıdaki topluma porselen bir cilt, bebeksi bir yüz, mükemmel bir fizik sunmak istiyor. Yaşanmışlıklarında ve hatıralarında gizlenen kırışıklarını hiçe sayıyor ve onları milyonlarca kozmetik ürünü ile kapatmaya çalışıyor.


Oysaki kadın doğallığı, sempatisi, bilgisi ve anaçlığı ile güzeldir. Bakımlı görünmek için ebetteki makyaj yapılabilir ama bunu kadın kadına yapılan bir rekabet ortamına çevirmek ne kadar doğrudur? Bir kadın başka bir kadının kendisinden daha güzel olma düşüncesini her zaman fiziki olarak kıyaslıyor. Fiziksel güzelliğin manevi güzellikten epeyce önde olduğu materyalist toplumlarda kadın kendi bedenini sergilemeyi bir gelenek olarak görüyor.

Güzellik Algısı

Şunu unutmamak gerekir; bir insanı insan yapan özellik kusurlarıdır. İnsan belki de kusurlarıyla mutlu olacakken yaratılan güzellik algısı sebebiyle bu duygunun yaşanmasına izin bile verilmiyor. Bir kadının yüzünde bir yara varsa belki de birinin canını kurtardığı için bir insana yardım ettiği için olmuştur. Böyle bakılırsa yüzünde görülen yara ne kadar güzel bir olguya dönüşüyor öyle değil mi?

kadinlar-neden-makyaj-yapar

Karşı Cinste İlgi Uyandırmak

Ayrıca makyaj yapma düşüncesinin diğer bir nedeni erkekler tarafından hiç beğenilmeme düşüncesi de olabiliyor. Kadın karşı cins tarafından iltifat duymak ve en beğenilen kadın olmak için sürekli makyaj yapıyor, estetik yaptırıyor ve fit olmak için inanılmaz çaba sarf ediyor. Örneğin, erkeğin kendisine cinsel olarak yaklaşmasını isteyen kadın dudaklarını daha dolgun ve çekici göstermek için kırmızı ruj sürüyor ya da kadınsı görünümünü daha da ön plana çıkarmak için gözlerine göz makyajı yapıp erkeğin dikkatini çekmeye çalışıyor. Bir kadın erkeğin kendine karşı olan bakış açısı konusunu bir tek fiziksel olarak nitelendiriyor. Esasında kadın sevdikçe güzelleşir, kalbinin ve ruhunun iyilikle dolu olması bir kadının en güzel makyajıdır. Gerçekten seven bir erkek karşısındaki kadını dünyanın en güzel kadını olarak görür.

Özellikle bir kadın televizyona çıkan kadınların kusursuzlaştırılmaya çalışıldığını gördükçe daha çok kendini güzelleştirmeye çalışıyor. Aslında televizyonda boy gösteren kişiler de televizyonun ciltlerini solgun gösterdiği için erkek ve kadın fark etmeksizin pudra kullandıklarını söylüyorlar.

Bir kadın her haliyle güzeldir. Bilgisiyle, görgüsüyle, zarafetiyle zaten doğuştan kadına ulvi bir güzellik verilmiştir. Kadın kendisinde var olan iyiliğin ve yüceliğin farkına varsa zaten kadın kendiliğinden bu kadar çok makyaj yapma dürtüsü ile dolu olmayacaktır. Bir kadın başkalarına güzel görünmek için değil sadece kendine olan öz saygısı için makyaj yapmalıdır. Fiziksel olarak erkeğe güzel görünme arzusu ile yapılan makyaj sadece geçici bir algıdan ibarettir ve aslında sanılanın aksine erkekler güzel bakan kadınları gözü sürmeli kadınlardan daha çok severler.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Aslında kendim makyaj yapmamın asıl nedeni toplumda makyaj yapmadığın zaman değişik bir algı var anlamış değilim ben o yüzden yapıyorum sanki :)

    YanıtlayınSil
  2. Açıkcası kadınların makyaj sevdası bence erkeklerin bunu istemesinden dolayı.
    Günümüzde neredeyse her erkek makyajlı kadın istiyor bu yüzden kadınlarda makyaj yapma zorunluluğu hissediyor.

    YanıtlayınSil