Kaza Sonucu Meydana Gelip Dünyayı Değiştiren 8 Buluş


İnsanlar eski yıllardan günümüze kadar birçok icadı teknoloji ve bilimin sayesinde insanlığın hizmetine sunmuşlardır. Bazı buluşlar ise deneme yanılma yoluyla ya da geçirilen basit kazalar sonucu ortaya çıkmış ve insanlığın yararına olan hatta popülerlik kazanan buluşlar haline gelmiştir. Duyunca şaşırtan insanlığa hediye edilmiş 8 buluş şöyledir:


patates-cipsi-cips

1)Patates Cipsi


1853 yılında şef olarak Carey Moon Lake House’da çalışan George Crum müşterinin istediği üzerine patates kızartması servis etti. Ancak müşteri patates kızartmalarının kalın olduğunu ve beğenmediğini söyledi. Bunun üzerine çok sinirlenen şef Crum patatesleri incecik kesip kurutuncaya kadar kızarttı. Müşteri bu şekildeki patatesleri çok beğendi ve o günden sonra bu buluş patates cipsi olarak insanların sürekli tüketebileceği atıştırmalık haline geldi.


penisilin-bulus-icad

2)Penisilin


Bilim adamı Sir Alexander Fleming bir çeşit bakteri türü olduğu bilinen stafilokoklar üzerinde çalışıyordu ve bu bakterilerden yararlanarak hastalıkları tedavi eden bir ilaç bulmaya çalışıyordu. Bir gün kirlendiği için çöpe attığı bir tabakta yeşil küflerin üreyip çoğaldığını fark etti. Küflerin içinde bulunan bakterilerin tamamı yok olmuştu. Daha sonra bu bakterileri tekrar inceleme altına aldığında küflerin içinde güçlü bir antibiyotik olan ve hastalıkları iyileştiren penisilin maddesi olduğunu anladı.

dondurma-icadi-bulus

3)Dondurma Külahları


Dondurma satıcısı olan Charles Menches St. Louis Dünya Fuarında çeşitli kaplar içerisinde dondurma satıyordu fakat elindeki kapları ve tabakları biten Menches dondurmalarını neyin içinde servis edeceğini bilemiyordu. Sonra aklına yan tarafındaki tezgâhta gözleme yayıp satan Suriyeli Ernest Hamwi’den gözleme alıp dondurmaları gözleme içine koyup satmayı denedi. Gözleme fikri tuttu ve gözlemeden esinlenerek kornet şeklinde çıtır dondurma külahları yapıldı.

teflon-icadı-bulus

4)Teflon


Tavaları yapışmaz yapan teflonun ilk mucidi 1938 yılında tesadüf eseri sonucu Roy Plunkentt tarafından bulundu. Plunkett esasında toksit olmayan soğutucu bir gaz üretmeyi amaçlıyordu. Ancak Plunkett’ın asistanı Jack Rebok tüpün kapağını açtığından gaz olmadığını söyledi. Tüpü testere yardımıyla ikiye bölünce tüpün tabanında çok değişik fonksiyonları olan yağlı ve beyaz bir toz buldular. Roy Plunkett gaz bulmak için çıktığı yolda gaz yerine PTEF adlı bir polimer üretmişti. Ancak bunu mutfak gereçlerinde kullanmayı akıl eden kişi mühendis Marc Gregorie oldu ve mühendis teflonu ince tabakalar üzerine sabitlemeyi başardı.
kalp-pili-icadi

5)Kalp Pili


Wilson Greatbach ABD Buffalo Üniversitesi’nde ders veren bir mühendisti.1958 yılında elektronik bir cihaz yapmaya çalışırken 10K ohm’luk bir direnci yanlışlıkla 1M ohm olarak cihaza sabitledi. Olması gerekenden 100 kat fazla bir direnç olan cihaz sürekli 1,8 milisaniye ses çıkartıyor ve 1 saniye sonra duruyordu. Ardından Greatbach yaptığı hatayı fark etti ama bu durumun kalp atışına benzer bir durum olduğunu anlayınca bu elektronik cihazı lityum pil takarak kalp pili yapmaya karar verdi.
post-it-icadi

6)Post-it (Yapışan Küçük Kâğıt)


1968 yılında Spencer Silver çok güçlü bir yapıştırıcı üzerinde çalışıyordu fakat çalışmaları esnasında kaza sonucu yeniden kullanabilir ve düşük basınçlı bir yapışkan elde etti. Daha sonra 5 yıllık Süre zarfında Silver yaptığı buluşu 3M’e götürüp problem çıkarmayan çözüm olarak tanıttı fakat istediği sonucu alamadı.1974 yılında Silver’ın iş arkadaşı Arthur Fry Silver’ın semineri sırasında yanında taşıdığı kitabına Silver’ın icat ettiği yapıştırıcıyı sayfaları ayırmak için kullandı günden sonra Fry 3M ile eşgüdümlü bir çalışma yürüterek Post-it küçük yapışkanlı kâğıtları ortaya çıkardı.
oyun-hamuru-icadi

7)Oyun Hamuru


General Electric şirketinde mühendis olarak görev yapan James Wright, İkinci Dünya Savaşı sırasında halkına lazım olan plastik maddeler bulmak için çalışıyordu. Savaşta uçak botları, asker botları ve bunun gibi birçok ürün için plastik ürün kullanılıyordu. James Wright 1943 yılında plastik madde elde etmek için silikon yağını borik asitle karıştırdı ve bu karışım sonucunda inanılmaz bir şekilde şekil alabilen yumuşak bir hamur icat etmiş oldu. Daha bu yumuşak hamur çocukların zevkle oynadığı oyun gereçleri arasına girmeyi başardı.
cirt-cirt-yapiskan-bant

8)Cırt Cırt (Açılıp Kapanabilen Yapışkan Bant)


İsviçreli elektrik mühendisi George de Mestral köpeğiyle dolaşmaya çıkıyor ve eve döndüğünde köpeğinin bacaklarına yapışan dulavrat otlarını görüyor. Bunun üzerine bu otların köpeğinin bacağına nasıl yapıştığını neden kayıp düşmediğini bulmak için bu durumu araştırmaya başlıyor. Otların bir tanesini alıp laboratuvarındaki mikroskobunda incelemeye başlayan mühendis ota yakında bakınca ucunda minik kancalar olduğunu fark ediyor. Bu durumdan yola çıkarak Mestral iki yüzeyli bant için deneme yapıyor, bu bantın bir yüzeyini pürüzlü yapışkan şeklinde diğerini ise düz yumuşak şeklinde bantlar olmak üzere tasarlıyor. Bu sayede cırt cırt bant elde ediliyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar