Kişisel Gelişim mi Kişisel Başarı mı?


kisisel-gelisim-kisisel-basariHayatta herkes her istediğini elde edemiyor, hayallerini gerçekleştiremiyor ve çoğu insan mutsuz bir hayat sürüyor. Çoğu insan kendini hayatta başarısız hissediyor ve her şeyi oluruna bırakarak zaman dolduruyor. Oysa herkes daha iyi bir yaşam sürebilir ve gerçekten başarılı ve mutlu olabilir.

Kişisel Gelişim Yazıları

Son yıllarda mutlu olmamız için kaleme alınan kişisel gelişim yazıları revaçta. Napolyon’u hatırlayın ya da başarılı olmamız için yazan Dale Carnegie’yi. Onların hiçbiri “kişisel gelişim” diye bir şeyden bahsetmiyorlardı; onlar “kişisel başarı”dan bahsediyorlardı. Şimdilerde adını çokça duyduğumuz “kişisel gelişim” terimi son 40-50 yıldır duyduğumuz yeni bir terim ve içinde “başarı” yok. Kişisel gelişim yazıları da size başarıyı vaat etmiyor, sadece okuyup kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyorlar, hepsi bu.

Kişisel gelişim, daha en başında size yetersiz bir kişiliğiniz olduğunu söyleyip kendinizi geliştirmeniz gerektiğini söylüyor.

Eğer onların tavsiyelerine uyarsanız daha iyi bir kişiliğe sahip olacağınızı ve daha iyi bir kişiliğe sahip olursanız başarılı ve mutlu bir insan olacağınızı söylüyor.

Oysa kişiliğimiz tavsiyelerle değil, hayattaki tercihlerimizle, yaşama biçimimizle gelişir. Kişiliğimizin gelişmesi ise bize başarıyı ve mutluluğu garantilemez.

Eğer daha iyi bir gelirimiz olursa, daha kaliteli bir yaşam sürebiliriz, sanata ve sevdiklerimize zaman ayırabiliriz ve daha iyi bir gelire sahip olmak için kişiliğimizi daha iyi hale getirmemize de gerek yok. Çünkü eğer gelirinizi arttırmak için hiçbir şey yapmazsanız dünyanın en iyi kişiliğine de sahip olsanız hiçbir şey değişmez.


Kişisel Gelişimle İlgili Her Şey Aslında Kimler için?

Kişisel olarak gelişmiş bir insan olmakla kişisel olarak başarılı bir insan olmak arasında büyük bir fark var. Kişisel olarak iyi bir insan olup olmadığınızı kim yargılayabilir? Hiç kimse yargılayamaz. İyi olmanın sınırları belirsizdir. Hem, birçok şey de görecelidir. Bir insanın iyi olup olmadığını söyleyemezsiniz, ama bir insanın başarılı olup olmadığını söyleyebilirsiniz.

Kişisel gelişim endüstrisi bugün 1 milyar dolarlık bir endüstridir; inanmak isteyenler için laf salatası ve gerçekleşmeyecek umutlar endüstrisi… Bu endüstri, sadece oyalanmak isteyen, başarılı olmak için bu endüstriyi zengin eden, ancak asla başarılı olamayacak insanlar içindir.

Sizin bu noktada karar vermeniz gereken şey şu;

Kişisel gelişimle ilgili size sunulan önerileri uygulayıp, hayatınızın değişeceğine inanıp başarısız olmak mı istiyorsunuz?

Yoksa;

Gerçekten harekete geçip,

Hayatınızda memnun olmadığınız ne varsa düzeltmeye gayret edip,

Gerekirse bir çocuk gibi her şeyi yeniden öğrenmeye karar verip,

Azimle çalışıp çabalayarak hayatınıza çekidüzen verip başarılı olmak mı istiyorsunuz?

Karar sizin…

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Açık ve net görülüyor ki kişisel kitapları ve diğer şeyler gereksiz. Açıkcası bu durumda kişisel başarıya ulaşmak için kişisel gelişim kitaplarına inanmamamız gerekir.

    YanıtlayınSil