Otobüsü Kaçırmış Bir Milletin Çocuğu Olmak


Sen-otobusu-kacirmis-bir-milletin-cocugusun
Orta sınıf ya da dar gelirli bir ailenin çocuğusundur, neme lazım devlet benden bir şey istemesin ben de istemem ayaklarımın üstünde dururum dersin, ilkokuldan üniversite sıralarına kadar düşündüğün gibi olmamış, sen vermiş karşılığını almamışsındır. Bunlar yetmezmiş gibi tüm eğitim hayatını daha doğrusu geleceğini şekillendirmek için ailenin kısıtlı bütçesini özel okullara özel üniversitelere yatırmış bir şekilde diplomanı eline alıp o yıllardır hizmet ettiğin devletinin sana olan borcunu ödeyeceği yanılgısına düşmüşsündür. 

Hayal Kırıklığı

  Günler günleri kovalar ama ülkesine hizmet etmek biraz da geçimini sağlamak gibi en insani duygularla aldığı diplomanın yurt dışından alındığı için kendi öz vatanında geçerli olmadığı gibi bir gerçekle yüzleşir. Nasıl olurda yabancı ülke vatandaşları 15 gün oryantasyon sonrasında diplomalarını ülkemde kullanırlarken benim önüme akademisyenlerin geçmekte zorlanacağı engeller koyulur diye tehlikeli sorular sormaya başlar. Diploması başta Amerika olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir aldığı eğitim sonucunda mesleğinde etkin ve yetkindir ama kendi ülkesinde lise mezunu mesleği olmayan bir vatandaştan ibarettir.

Mücadele

 Hayal kırıklığı uzun sürmez, kendini toplar ve içinde bulunduğu durumla yüzleşir. Yapılan uluslar arası anlaşmalar, bu anlaşmaların hukuki yaptırımları vardır. Böylece hukuk mücadelesi başlar, tahmin ettiği gibi olmuş mahkeme diplomanın uluslar arası anlaşmalar gereği belirlenen şartları sağladığına ve diplomasını ülkesinde kullanabilmesine kanaat getirmiştir. Devlet her başarıyı mutlaka cezalandırır ve öylede olmuştur mahkeme kararına uymaz gereğini yerine getirmez. Kararın uygulanması ve itirazlar için yıllarca süren hukuki mücadeleler sonucunda bir aşama kaydedemeyeceğini düşünür ve başka bir yol ayrımına girer.


Yol Ayrımı

 Hukuki süreçle geçen yıllar süresince görmezden geldiği bir konu daha vardır ‘’Askerlik görevi’’ Yıllardır asker kaçağı olduğu ve tecil ettiremediği için idari para cezaları ve tutulan tutanaklar askerlik görevini yapmayı zorunlu hale getirmiştir. Askerlik şubeye gider yoklama kaçağı olduğu 7.500 tl idari para cezasına çarptırıldığı ivedilikle birliğine katılması gerektiği ve diploması Türkiye’de geçerli olmadığı için 12 ay uzun dönem er olarak askerlik yapacağı bildirilir. Başka çıkış yolu olmadığı için kabul eder, kendine denk eğitim almış akranları 6 ay kısa dönem askerlik yaparken 12 ay yapmayı da kabul etmiştir fakat bu karşılaşacağı son adaletsizlik olmayacaktır, askerliğinin 6. ayında yoklama kaçağı olduğu için askerlik şubesi savcılığa suç duyurusunda bulunacak 2 yıl hapis istemi 5 yıla kadar kamu hizmetlerinden men edilmesi istenilecektir. Askerlik görevini kendi isteğiyle yaptığını, bu görevden kaçmasının söz konusu olmadığını anlatabilmesi ise 3 duruşma sonrasına, askerliğini bitirdikten 3 ay sonrasına mümkün olabilecektir. Bedelli askerlik yapan vatandaş 15.000 tl vererek idari para cezasından ve hukuki süreçten muaf olurken hem 10.000 tl ödemiş hem hapis istemiyle yargılanmış hem de 12 ay askerlik vazifesini yerine getirmiştir. Askerlik vazifesini gururla yerine getirip sivil hayata alışmaya çalışırken banka hesaplarına e-haciz uygulandığını görüp, yoklama kaçağı olması sebebi ile verilen 7.500 lira idari para cezasının 9.000 tl olduğunu ve ayrıca yurt dışında yaşadığı 5 yıl için de 7.500 tl genel sağlık sigortası borcu olduğu, yurt dışında yaşayıp sağlık haklarından yararlanmasa bile bu ücreti ödemesi gerektiği iletilmiş, bu nedenle banka hesaplarına toplamda 20.000 tl’nin üzerinde haciz konulduğunu tebliğ edilmiştir.

Devlet Hiçbir Başarıyı Cezasız Bırakmaz

 Yurt dışında Hukuk fakültesi okuyup üstüne yüksek lisans yapmanın Devlet açısından karşılığı 20.000 tl idari para cezası, 2 yıla kadar hapis, 5 yıla kadar kamu haklarından men istemi ve ayrıca mesleğini ülkesinde icra etmesinin yasaklanması. Şimdi ne mi yapıyor Bedri Rahmi bir şiirinde şöyle söylüyor:


En azından üç dil bileceksin
En azından üç dilde
Ana avrat dümdüz gideceksin
En azından üç dil
Çünkü sen ne tarih ne coğrafya
Ne şu ne busun
Oğlum Mernus
Sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.

Otobüsü kaçırmış bir Milletin otobüsü kaçırmış bir vatandaşı olarak kendisiyle aynı kaderi paylaşan 60.000 arkadaşı gibi ülkesine hizmet edemiyor.
Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Sonuna kadar heyecanla okudum. Gerçekten ehiç sıkılmadan bu otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğu ne demek sorusuna cevap aradım :) ama insan bir gram mı sıkılmaz. çok başarılı bir yazı olmuş.

    Ve ayrıca devlet insan yaşamı için aslında olmaması gereken olan olumsuzluklardandır.

    YanıtlayınSil
  2. Bir milletin gelişimini engellemek istiyorsanız başka bir millette aldığı eğitimi ya kimseye duyurmayın ya da başka bir milleten okumasına izin vermeyin.

    YanıtlayınSil