Restoran Yemekleri Fast Food Zincirlerinden Daha Fazla Kalori İçeriyor


fast-food-restoran-kaloriBirleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmaya göre restoranlarda yapılan yemeklerin, fast-food zincirlerindeki yiyeceklere göre daha fazla kalori içerdiği geçtiğimiz günlerde tespit edildi. Sağlık uzmanları, yemeklerin 600 kaloriden daha fazla olmaması gerektiğini söylüyorlar ancak yemekler ortalama olarak restoranlarda 1,033 ve fast-food zincirlerinde ise 751 kaloridir.

Liverpool Üniversitesi’nden araştırmacılar, McDonald’s gibi tanınmış yerlerdeki binlerce yiyeceği araştırdı ve analiz etti. Araştırmaları sonucunda ise ulaştıkları sonuç, endişe uyandıracak durumdadır. Araştırma ekibi 6 fast-food zinciri ve 21 restorantın menülerindeki 13 binden fazla yiyeceği analiz ettiler. Yapılan bu araştırmanın sonucunda bu yiyeceklerin sadece ’unun sağlıklı olarak nitelendirilebileceğini tespit ettiler.

Analiz edilen binlerce yiyeceğin neredeyse yarısının 1,000 kaloriden fazla olduğunu gördüler. Bu araştırmaların sonucunda restoranların, fast-food zincirlerine göre beş kat daha fazla yüksek kaloriye sahip yiyecek içerdiğini de gözlemlediler.

Bir fast-food zincirinin sözcüsü daha az kalorili yiyecekleri sunmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. İleride yapılacak olan değişikliklerde, yiyeceklerin sağlıklı olarak nitelendirilebilecek 600 kalori ve aşağısında olmasını sağlamaya çalışacaklarını söyledi.


Sağlıklı Yiyeceklerin Fiyatları Artıyor


Restoranlar ve fast-food zincirleri her ne kadar yiyeceklerin sağlıklı olmasına dikkat etse de, sağlıklı olarak nitelendirilebilecek yiyeceklerin fiyatları da bu oranda artıyor. Bunun sebebi, az kalorili ve sağlıklı yiyecekler yapmak için harcanan malzemenin ve maliyetin de normalden fazla olmasıdır.

Bir sağlık uzmanının söylediğine göre, araştırmalar evlerin dışında tüketilen yemeklerin daha fazla kalori içerdiğini gösteriyor. İnsanlar evlerinde yeseler bile, dışarıdan yemek söyleme oranları da hızla artıyor. İnsanlar evlerine de artık restoran yemekleri söylüyorlar ve bu sorun gün geçtikçe büyüyor.

Restoranların bu durumda yapması gereken, restoranlardaki menülere ve internetten sipariş verileceğinde de her yemeğin yanına o yemeğin kaç kalori olduğunu yazmasıdır. Bu sayede insanların o yemekleri sipariş verirken veya restoranlarda yemek yerken kaç kalori tüketecekleri hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır. Herkes için en sağlıklı olanı, malzemeleri alıp o yemekleri evde yapmaktır. İnsanlar dışarda da en fazla haftada 1 veya 2 kere yemek yemelidir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar