Şirketler İçin Kariyer Gelişim Planlamasının Önemi

kariyer-gelisim-planlamasiŞirketlerin işlerini yolunda yürütmesi ve herhangi bir aksaklık olsa bile aynı başarıyla devam edebilmesi için kariyer gelişim planlaması oldukça önem arz etmektedir. Bir şirketin ayakta kalabilmesi çalışanların işgücüne ve potansiyeline bağlıdır. Çalışanlar farklı sebeplerden ötürü işlerini bırakmak veya ara vermek durumunda kalabilir. Bir şirkette uzun zamandır çalışıp emekliliği gelen çalışanın da pozisyonu boş kalabilir. Böyle durumlarda şirketler işlerin aynı ehemmiyet ve işlerlikle devam edebilmesi için stratejik düşünmeli ve başarılı bir kariyer gelişim planlaması yapmalıdır. Bazı öneri ve tavsiyelere kulak vermek ve geleceğe yönelik bir bakış açısı şirkette yeni pozisyon açılması durumunda maliyetlerin daha az olmasını sağlayacak ve her iki tarafa zaman ve motivasyon kazandıracaktır.

 1)Şirkette çalışan potansiyel lider adaylarını önceden kestirmek


İşverenlerin şirketinden çalışan kişileri iyi analiz etmesi gerekiyor. Yani kimin daha çok liderlik vasfı olduğunu ve sorumluluk alacağını önceden belirlemek adına biraz mesai gerekmektedir. Lider adayları önceden belirlenmiş ve hazır durumda olursa şirkette herhangi bir liderlik pozisyonu olduğunda size en uygun adayı o pozisyonda değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde adım atmak şirket çalışanları açısından devamlılık sağlayacaktır ve işveren çalışanlarının lider olması durumunda nasıl bir yol izlediğini görmüş olacaktır. Aynı zamanda çalışan liderlik pozisyonuna uygun görüldüğü için daha motive olmuş bir şekilde çalışacaktır. Kariyer hedefleri açısından da çalışanlar zaman içerisinde nasıl bir yol kat ettiğini de deneyimlemiş olur.

2)Önceden Planlama Yapmak Önemlidir


Doğru ve planlı bir kariyer gelişim planlaması için şirketteki her pozisyon için stres ortamından uzaklaşarak tüm aşamalar önceden planlama yapmak gerekir. Görevler önceden belirlenirse kişilerin çalışma ortamında sorumlu olduğu işlerin yürütülmesi daha kolay olur. Liderlik pozisyonu durumunda hangi kişinin bu pozisyonu alacağını seçmek daha kolay olacaktır. Bu sayede gelecekte yönetici olacak kişiler yeni görevleri içinde hazırlık sürecine girmiş olurlar. Bu pozisyonların hepsinin planlamasını yaparken kariyer eğitim koçlarından veya mentorlardan eğitim ve destek almak işleri kolaylaştıracaktır. Şirketinizde şimdi var olan yöneticilerle yeni gelecek olan yöneticiler arasında koordinasyon sağlamak ve birbirleri arasında etkileşim yaratmak şirket içerisinde kalmasını istediğiniz bilgi birikiminin korunmasına yardımcı olur.


3)Kariyer gelişim planlaması ile başarıyı garanti etmek


Kimlerin başarılı olabileceğine dair stratejik ve programlı bakış açısı sürekli olması gereken bir iştir. Şirket yöneticilerinin hangi çalışanlarının yetenekli olduğunu ve hangi bölümlerde şirkete verimlilik kazandırabileceğini bilmesi gereklidir. Şirketler plansız ve ani bir şekilde gerçekleşen pozisyon boşluğu durumunda doğru gelişim planı oluşturarak minimum zarar ile bu durumun üstesinden gelebilirler.

4)Kariyer gelişim planlaması çalışanların duygularını pozitif anlamda destekler

Kariyer geliştirme planlaması çalışanların duygusal motivasyonunu olumlu kılar. Personelin iş ortamında gerginliği azalır, bağımsızlık duygusu artar, ruhsal ve duygusal açıdan tatmin olur, yaşam kalitesi yükselir ve kendi yeteneklerine uygun bir pozisyonda çalıştığı için kendini daha verimli hisseder.

Kariyer geliştirme planlaması ile şirketlerin amacı gelecekte farklı bölümlerde çalıştırmak üzere nitelikli insan kaynağı sağlamak, personeli her anlamda mutlu ve memnun etmek, örgütsel iletişimi güçlendirerek personelin bireysel hedeflerini kendi şirket hedefleriyle doğru orantılı olarak biçimlendirmektir.

Kariyer geliştirme ile ücret yönetimi de doğrudan ilişki içindedir. Yapılan uygulamalar yoluyla ücret sisteminin objektif kıstaslar yürütülerek belirlenmesi gerekir.

Kariyer geliştirme uygulamaları doğru bir şekilde uygulanırsa şu faydalar sağlanır:

  • Çalışanlar daha iyi bir statü ve ücret kazanır.
  • Çalışanların kendisini daha iyi tanımasını sağlar.
  • Departmanlar arası farklı gruplarda çalışan insanlara farklı kariyer planları sunar. 
  • İşletmenin misyonunun ve vizyonunun gelişmesine katkıda bulunur.


Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Şirkette kariyer gelişimi planlaması önemli olmasının en büyük nedeni şirketin büyümesi için önemli etkenlerden olduğunu düşünüyorum.

    YanıtlayınSil
  2. aslında şirketlerde psikologların olması bu yüzden şart. Kariyer gelişim ve iş performansını artırmak için psikologların bir şirket için hayati önem taşıdığı gerçeğini kimse değiştiremez.

    YanıtlayınSil