Türkiye’de Cinsel İstismar

Turkiyede-Cinsel-istismarTürkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye cinsel istismar sıralamasında dünyada 3.sırada yer alıyor. Cinsel istismarın büyük yüzdesi çocuklar üzerinde gerçekleştiriliyor. Yılda ortalama 7 binden fazla çocuk cinsel şiddete meyilli kişiler tarafından cinsel istismara uğruyor. Özellikle 7-14 yaş aralığındaki çocukların cinsel istismar oranı yetişkinlere göre daha yüksek oranda olduğu biliniyor.

Cinsel istismar kavramı kişinin kendi rızası olmadığı halde cinsel olarak kötü bir duruma maruz bırakmak, kişinin bedeni ve ruhunu suistimal etmek ve sapkın cinsel eğilimlerini kişinin üzerinde kullanmak olarak tanımlanabilir. Türkiye’de cinsel istismar ne yazık ki toplumun kanayan yarasıdır. Cinsel istismarda hedef genellikle çocuklar olmaktadır. Bu durumun sebebi ise aile içinde yatan ilgisizlik, kültürel farklılıklar, iyi iletişim kuramamak gibi nedenlerden kaynaklandığı söylenebilir.

Cinsel istismara uğrayan çocuklarda bunun altında yatan başlıca nedenler araştırılırken kökeninde ailenin çocuğa cinsel bilgileri doğru bir şekilde anlatmadığı ve çocukla ilgilenmediği yer alıyor. Aslında aileler çocuklarına bedeninin özel olduğunu ve kimsenin bedenine dokunma hakkı olmadığını anlatmaları gerekiyor. Bu durumdan bihaber olan çocuk cinsel istismara uğradığı zaman büyük duygusal travmalar yaşıyor. Bu travmaları atlatması ya hiç mümkün olmuyor ya da ancak uzman psikologlar yardımıyla sorunun bir nebze üstesinden gelmek başarılabiliyor.

Aslında çocuklar başlarına gelen herhangi bir sıkıntıyı aileleri ile özgürce paylaşabilseler bu durum kesinlikle önemli ölçüde kalkacaktır. Çocuklar ve gençler ailelerinden birçok şeyi sakladıkları zaman sığınacak başka limanlar arıyorlar ve karşısındaki kişinin karakterini kestiremediklerinden cinsel saldırıya bağlı olarak istismar ediliyorlar.


Cinsel istismara uğrayıp bu sorunu kendi içinde yaşayan kişiler ileride bu durumun yarattığı travmadan dolayı daha kötü durumlara düşebiliyorlar. Kişinin kin, nefret ve intikam duygusu ön plana çıkıyor. Bu kişiler hayata karşı büyük bir isyan duyuyorlar ve çevreye karşı kendilerini aciz, savunmasız ve korkak hissediyorlar. Böyle bir istismara maruz kalan kişi tedavi görmezse sorunlarını unutmak için alkol, uyuşturucu ve fuhuş gibi yollara başvurabiliyor. Ailesinin kendisine karşı olan bakış açısı ve tutumlarının değişebileceğini öngören kişiler bu durumunu kesinlikle paylaşmıyor. Oysa ailelerin bu durumda takındıkları tavır çok önemlidir. Herhangi bir birey cinsel istismara uğramışsa ailesi ona benimle her şeyi paylaşabilirsin mesajı vermelidir.

Cinsel İstismar ve Cezası

Cinsel istismarı gerçekleştiren kişilerde zaten hasta ruhlu kişilerdir zaten manevi anlamda yoksunluk yaşayan bu kişilerin acilen cezasız bırakılmamaları gerekmektedir. Türkiye’de cinsel istismarcıların cezasının hafif olduğu bilinmektedir ve üstelik bu kişilere hafifletici sebepler de bulunmaktadır. Bu tutumlar hem cinsel istismara uğrayan kişinin psikolojisi hem de istismarcının bunu tekrar gerçekleştirebilme ihtimali açısından son derece yanlıştır. Böyle kişilerin tam olarak tedavi olmadan toplumda kendine yer bulmaması gerekir.

Ne Yapılmalı

Aileler çocuklarının görüştüğü ve sıkça gittiği okul, dershane ve bunun gibi yerleri sürekli takip etmelidir. Çocuk cinsel istismara uğramışsa aile baskıcı bir tutum içinde olmamalıdır. Baskıcı olmak, kötü davranmak daha büyük yaralar açabilir. Çocukla beraber sorunu çözmeye yönelik iletişim halinde olunursa bu travma daha kolay atlatılabilir. Yalnız çoğu ailenin bu duruma uğrayan çocuğu kabullenmediği ve ona sahip çıkmayıp başıboş bıraktığı da bir gerçektir. Aileler hatta cinsel istismara uğrayan özellikle genç bir kız ise hemen evlendirmeye çalıştığı bile bilinmektedir. Bu tarz davranışlar o kişinin hayatını tamamen bitirebilir. Bu yüzden aileler canının bir parçası olan çocuklarının başlarına ne gelirse gelsin her zaman şefkatli olmalıdır. Daha iyi nesiller yetiştirmek, topluma sağlıklı bireyler kazandırmak için aileler çocuklarının hep yanında olmalı, ona iyi davranmalı, inanmalı ve her zaman çocuklarına destek olmalıdır.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. türkiye cinsel istismar özellikle çocukların bu kadar istismara uğraması gerçekten ilginç. Ben bu kadar zannetmiyordum.

    YanıtlayınSil
  2. insanlar ne kadar vahşileşmiş. Bazen aklım almıyor cinsel istismar neden acaba yani bu konuda pekte insan düşünemiyor. çünkü çok saçma.

    YanıtlayınSil