Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Önerileri


bakis-acisi-belgesel-onerileriİnsanların yaşadığımız dünyayı keşfedebilmeleri ve kendilerini geliştirebilmeleri adına belgesellerin önemi bir hayli fazladır. Aklınıza gelebilecek her alanda belgeseller bu amaçla hazırlanmakta ve insanların seyrine sunulmaktadır. Bu sayede toplumlar günlük rutinlerinden bir nebze uzaklaşarak nerede ve ne şekilde var olduklarını anlayabilmektedir. Konu ile alakalı olarak bu değerlendirmeye uygun şekilde izleyeceğiniz yüzlerce belgesel vardır. Bunları boş vakitlerinizde ya da merak duyduğunuz zamanlarda izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Dünyaya yönelik olarak düzgün bir bakış açısı kazanabilmek için birazdan bahsedeceğimiz belgeselleri mutlaka izlemelisiniz.

KOSMOS
İlk olarak Kosmos belgeselini izleyerek keşfetme serüveninize başlayabilirsiniz. Evrenin, dünyamızın ve diğer gezegenlerin nasıl meydana geldiğine dair harika bir belgesel olduğunu söyleyebiliriz. O zamana kadar belgesel filmleri sektörü genel olarak doğa alemi üzerineydi. Ama bu belgesel sayesinde bir şeylerin değiştiğini belirtebiliriz. İnsanların uzayı, evreni ve yaşadığı gezegeni iyi bir biçimde anlayabilmesi adına harika bir belgesel olduğunu düşünmekteyiz. Zaten belgesel bu bağlamda harika bir görsel şölen de sunmaktadır. Big Bang’ten itibaren evrenimizin bugünkü haline kadar yaşadığı değişimler belgesel içerisinde başarılı bir biçimde aktarılmıştır. Bu belgeseli izledikten sonra ise 2006 yapımı Yeryüzü isimli belgeseli izleyebilirsiniz. Evrenimizin nasıl meydana geldiğini inceledikten sonra sıra dünyamızın nasıl oluştuğuna gelmektedir. Bu belgesel sayesinde tarihler boyunca dünyamızdaki insan ve doğa yaşamının nasıl evreler geçirdiğini görme fırsatı yakalayabileceksiniz. Seri halinde olan bu belgesel yapımını izleyerek konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İçerisinde sahip olduğu farklı bakış açıları sayesinde dünyaya daha değişik bir gözle bakacağınızdan eminiz.

Kutuplar Atlası

Bir başka belgesel yapımı olarak ise Kutuplar Atlası belgesini söyleyebiliriz. Şunu söylemek gerekirse dünya üzerinde yer alan buzulları sadece küresel ısınmayla alakalı haberlerden tanıyor olabilirsiniz. Ama 2011 yılında yayımlanan bu belgesel sayesinde ufkunuz genişleyecektir. Hem Kuzey Kutbu hem de Antarktika buzullarının nasıl oluştuğuna dair bir şeyler öğrenebileceksiniz. Ayrıca buradaki hayvan popülasyonunun ve yaşamının nasıl olduğuna dair izleri de yine bu belgesel de bulabileceksiniz. Bundan farklı olarak buzulların altında ne gibi doğal zenginliklerin olduğunu da bu belgesel sayesinde öğreneceğinizi düşünmekteyiz.


BBC Afrika Belgeseli

Dünyayı keşfetmenin ve yeni şeyler öğrenmenin bir sınırı yoktur. Bu nedenle izlemeniz gereken onlarca belgesel daha vardır. Bunlardan bir tanesi de 2013 yılında BBC tarafından yayımlanan Afrika belgeselidir. Yüzyıllardan beri çeşitli amaçlarla sömürülen kıtanın doğa anlamında da oldukça zengin olduğunu biliyoruz. Farklı hayvan ve bitki türlerinin uyum içinde yaşadığı kıtanın bu anlamda yeniden keşfedilebilmesi adına BBC harika bir çalışma yapmıştır. Bu belgeseli izleyerek kıtanın doğası ve hayvan habitatı hakkında bilgi sahibi haline gelebilirsiniz.

The Universe

Son olarak evren hakkında en az Kosmos kadar fikir edinebileceğiniz bir belgeselden bahsetmek istiyoruz. Evrenin oluşumu hakkında bakış açısı kazanabilmeniz adına 2007 yılında yapılmış olan The Universe isimli belgeseli izleyebilirsiniz. Evrenin milyonlarca yıl önce nasıl meydana geldiğine dair detaylı anlatımlar belgesel içerisinde yer almaktadır. Ayrıca bu belgeseli izledikten sonra dünyamızın koca kainatta ne kadar az bir yer kapladığına şaşıracaksınız. Buna rağmen belgeselin oldukça sürükleyici, bilgi verici ve merak uyandırıcı olduğunu hatırlatmakta yarar görmekteyiz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar