Sevgililer Günü Önemi ve Sevgililer Günü'nün Ticari Boyutu


sevgililer-gunu-onemi-ticari-boyutuAşkın gönüllerde tekrar hayat bulduğu aşık ile maşukun birbirine aynı heyecanla bağlandığı özel günlerden biri de Sevgililer Günü’dür. Sevgi insanı özel hissettiren ve en kalbi duygularını ortaya çıkaran bir duygudur. Bu özel günler sevgiyi yeniden alevlendirdiği için çok anlamlıdır. Dünyanın her yerinde sevgililer aşkını ve sevgisini daha çok anlamlı kılmak adına bu eşsiz günü kutlarlar. Bu gün dünyanın dört bir köşesinde 14 Şubat olarak seçilmiştir. Her kesimden insan sevgisini, sevgilisinin önemini yeniden hatırlar.

Sevgililer Günü Önemi

Sevgililer Günü’nün ortaya çıkış tarihi çok eski zamanlara dayanır. Uzun yıllardan beri insanlar kalplerinde yeşeren temiz duygularını hayatını güzelleştiren insanlarla kutlamak için çok çeşitli planlar yapar ve bu günü taçlandırırlar. Birçok insan sevgisini ifade etmede karşısındaki kişiye sevgisini göstermede bazen ihmalkâr davranmaktadır. Aslında elimizi uzattığımız mesafe kadar yakın olan her soluğunu yüreğimizde hissettiğimiz sevdiğimize sevgimizi anlatmak için Sevgililer Günü bizlere hediye edilmiş en kıymetli günlerden bir tanesidir. Sevdiğimizin kulağına güzel sözler fısıldamak ve yaşamın bir tek onunla paha biçilemez olduğunu göstermek sevgiliye verilecek en güzel armağandır. Kadın olsun erkek olsun her iki tarafta bu günlerde kalbinin aşkla ürperdiğini yeniden hisseder. Sevgi kutsallaştıkça büyür, büyüdükçe yüceleşir ve ölümsüz hale gelir. Sevgililer Günü de sevginin manevi ve ilahi gücünü sevgililere derin ve yoğun duygularla hatırlatır. Bu günün hazinesi yalnızca okyanusta bir damla değil bir ummandır.

Aşkın ve Aşıkların Günü

Her insan aşkı arar ve bir gün hayatının aşkıyla karşılaşacağı umuduyla bu inancına sımsıkı tutunur. Aşk kimileri için yönünü tayin edemediği bir fırtına kimileri için de bir kalp ötesinde duran bir yolculuktur. Bu yolculuğa çıkan ya kalbi boş döner ya da göğsünde iki kalple yaşamaya başlar. Kişi eğer aşkı bulursa onu kaybetmemek için her daim sevgisini göstermelidir. Aşık kalbin sevgisini ifade etmede Sevgililer Günü tabir-i caizse nokta atışıdır. Sevginin yeniden tutuşup alev aldığı kâinatta var olan her canlı ve nesnenin insan gözünde daha fazla güzelleştiği bu günde sevgiliye “seni seviyorum” demek unutulmaz bir an yaşatır.

Aşkın anlamı lügate sığmaz sözlüklerle manasız kalır. Aşk bir tek aşkı gerçekten yaşayan kişinin anlamlandırabileceği bir histir. Sözlüğe aşk nedir diye bakarsan iki kişinin karşılıklı yaşadığı duygudur ifadesi yer alır. Ancak aşık birine sorarsan aşk ne gören gözde, ne duyulan sözdedir der. Aşk sadece alınan tek nefestir. Kalbin tek bir göğüste iki kişilik atmasıdır.

Sevgililer Günü Ticari Boyutu

İnsan ömrü çağlayan yüce şelalelerden ve her saniyesi kulaklara işleyen bir saatten farklı değildir. Ömür akıp tükenirken dönüp arkaya bakıldığında acaba ne kadarlık kısmı aşkla ve sevgiyle geçmiştir? Hayat telaşesi ile meşgul olan insan ne aşkı ne de sevgiyi kalben yaşayamamaktadır. Bu sebeple insan ellerinden kayıp giden yaşantısını düşünmeli ve aşka daha sımsıkı sarılmalıdır. Aşka bağlılığını anlatmada Sevgililer Günü bir fırsattır. İnsan sevdiğine çok özel sözlerle ve hisleriyle saf ve masum sevgisini Sevgililer Günü’nde ifade eder. Ancak günümüzde maalesef Sevgililer Günü bazı fırsatçılar tarafından ticari ranta dönüştürülmektedir. Sevgililer Günü anlamını yitirerek kazanç elde etme ve sevgi üzerinden kar elde etme gibi kötü eylemlere dönüştürülmektedir. İnsanların bu günün öneminin sadece sevgi ve aşk üzerine kurulu olduğunu unutmamaları gerekir. Sevgi pahalı ve lüks hediyeler ile yüceleşmez aksine bu duygu bu tarz gösterme davranışlarla doğallığını kaybeder. Sevgi sadece yüreğe dokunan bir çift sözle güzelleşir, sevgilinin gamzesinde güzelleşir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar