Sürdürülebilir bir Yaşam için Kullanışlı Tavsiyeler


surdurulebilir-yasam-doga-insan-cevre1-Azaltın

 Harcamalarınızı, tüketimlerinizi, etrafınızdaki eşya kalabalığını ve hatta stresinizi bile azaltın. Bunun için adım adım ve stratejik ilerleyin.

 Düzenleyin:
 Hayatınızı mümkün olduğunca basit olarak tasarlamaya çalışın. Sadece düzenli olarak kullandığınız ya da kullanmaktan gerçekten zevk aldığınız eşyalarınızı evinizde tutun. Aslında kullanmadığınız veya özlemeyeceğiniz pek çok şeyi bağışlayabilir ya da kullanışlı başka şeylere dönüştürebilirsiniz.

 Azaltılmış alışveriş:
 Alışveriş konusunda kendimizi kontrol etmek için genel bilgi ‘’buna gerçekten ihtiyacım var mı’’ diye düşünmektir. Bu özellikle cüzdanınızı korumak için güzel taktiktir ama şimdi biraz daha derine inelim. ‘’ bu ürün hangi şartlarda ve kalitede üretildi, çevreye etkileri nelerdir, ambalajı sağlıklı mı, çok kimyasal içeriyor mu?’’ gibi soruları da sorup iyice araştırmak çok yararlı olabilir. Bir diğer yöntem ise bir şeyi almaya karar verince 30 gün yani bir ay boyunca beklemektir. Bir ayın sonunda hala ihtiyaç duyuyorsanız alabilirsiniz. Bu şekilde ihtiyaçlarınızı eleyebilirsiniz. İkinci el alışveriş:
 ikinci el alışveriş için ister online ister bit pazarı ya da takas şenlikleri gibi seçenekleri düşünebilirsiniz. çok daha ekonomik ve çevreci olacaktır.

 Ödünç alın:
 eğer bir şeyi sadece bir kere ya da geçici olarak kullanmanız gerekiyorsa onu satın almak yerine arkadaşlarınızdan ya da komşularınızdan ödünç alabilirsiniz.

 Paylaşın:
 gazete, dergi, DVD... gibi şeyleri arkadaşlarınız, meslektaşlarınız, komşularınız ve ailenizle paylaşarak daha az tüketim yapabilirsiniz. Aylık veya haftalık yayınları online olarak veya bir kütüphaneye giderek takip edebilirsiniz. Birlikte yaşadığınız ev arkadaşınız ya da aile üyelerinize sürekli kağıda yazarak not bırakıyorsanız silinebilir bir tahta alabilirsiniz.
 Naylon poşet kullanımını azaltın:
 sağlıksız naylon poşetleri kullanmak yerine kendinize tekrar tekrar kullanabileceğiniz sağlıklı kumaş çantalar veya fileler edinebilirsiniz. Yiyecek alışverişinizde ise satıcıdan kese kağıdı kullanılmasını isteyin. Ayrıca iş yeri gibi yerlerde sürekli tek kullanımlık plastik bardak kullanmak yerine kendi özel bardağınızı ya da mugunuzu kullanabilirsiniz.

 Çevrenizi de cesaretlendirin:
 bu adımları uygulamaya başladığınızda arkadaşlarınızı da bilgilendirerek onlarla birlikte hareket edebilirsiniz. Hatta bunun için insanları tanımanıza da gerek yok, bir otele gittiğinizde her gün günlük temizlik ya havlu ve çarşaf değişimi istemeyerek bir sürü su, deterjan, elektrik ve emek tasarrufu yapabilirsiniz. Öte yandan artık web uygulamaları ile özel ‘’yeşil’’ seçenekler sunan pek çok otel, resteurant, cafe... bulabilirsiniz. Organik ürünler satan yerlerden alışveriş yaparak onları hem maddi hem de manevi olarak destekleyebilirsiniz.


 2-Dönüştürün

 Çöpleri ayırın: pek çok şehirde en azından haftanın belli günleri geri dönüşüm çöp toplama araçları geçmektedir. Ya da belli merkezlerdeki geri dönüşüm kutularına ayırdığınız atıklarınızı bırakabilirsiniz. Bunun için en iyi yöntem evde birden fazla çöp kutusu bulundurmak birine geri dönüşüme uygun çöpleri birine organik atıklarınızı toplayabilirsiniz. Ayrıca eğer sokağınızdan hurda, kağıt ve ya atık toplayarak geçinmeye çalışan insanlar geçiyorsa onlara da verebilirsiniz.
 Geri dönüşüme uygun ürünler; cam, kağıt, plastik, ambalajlar, alüminyum, teneke, evsel atıklar, elektronik eşyalar...

 Öğle yemeklerinizi sürdürülebilir şekilde paketleyin:
 Yemeğinizi kendiniz hazırlayıp yanınızda götürüyorsanız onu alüminyum ya da streç filme sarmak yerine tekrar kullanılabilir kaplara koyun. Dışarıdan alıyorsanız geri dönüşüme uygun ve doğada tam çözünebilen ambalajlara koyulmasını isteyin.

  Çok amaçlı ve tekrar kullanılabilen eşyalar tercih edin:
 pil yerine tekrar tekrar şarj edilebilen bataryaları olan ürünler kullanın. Artık çok kalmasa da CD veya DVD alacaksanız üzerine yeniden yazılabilir olmasına dikkat edin 3-Çevreye zarar veren şeyleri kullanmayın  •  Özellikle altın ve gümüş gibi çıkarılırken doğaya inanılmaz zarar verilen madenlerden uzak durun.


  •  Doğa için daha uygun mücevherler kullanmak isterseniz titanyum ve inci tercih edebilirsiniz.


  •  Fosil yakıt tüketimini azaltmak için toplu taşıt, bisiklet veya yürüyüş gibi alternatifleri kullanın.


  •  Ev temizliğinde kimyasal deterjanlara yüklemektense beyaz sabun, Arap sabunu, karbonat ve sirkeye şans verin. Özellikle içinde minik parçacıklar olan deterjanlar çok tehlikeli çünkü bu küçük parçacıklar ayrıştırılamıyor ve okyanuslara karışıyorlar. Bunları yiyen deniz canlıları maalesef ölüyor.


  •  Tarımda kimyasal ilaç kullanmayın. Her ilaç toprakta iz bırakır. Uzun süre kullanıldığında toprağı da verimsizleştirir.


  •  Daha az enerji harcamaya çalışın. Tasarruf yöntemlerinizi geliştirin. Kullanmadığınız sırada muslukları ve ışıkları açık bırakmayın.


  •  Enerji tasarruflu led ampuller gibi verimli ürünleri tercih edin. Mümkünse güneş enerjisi veya rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanın. Çocuklarınız varsa enerji tasarrufu konusunda onları ödüllendirerek cesaretlendirin.


  •  Yazın sıcakta sürekli klima kullanmak yerine karşılıklı pencereleri açarak elektrik yaratın. Kısa mesafe için asansör yerine merdivenleri kullanın. Yazın açık kışın koyu renklerde giysiler tercih ederek ısı dengesi yaratın.


  •  Arabanızı mümkünse oto yıkamacıda yıkatın kendiniz yıkayacaksanız suyu kovayla kullanın. Hortumu sürekli açık yutmayın.

Bu tavsiyeler ile sürdürülebilir bir yaşam için mücadele etmeye başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz pek çok kitap, dergi vb yayın mevcut. Ayrıca bölgenizdeki STKlar ile de iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar